Dlaczego epilacja laserowa jest najlepszym wyborem dla trwałego usuwania włosów?

Dlaczego epilacja laserowa jest najlepszym wyborem dla trwałego usuwania włosów?

epilacja laserowa

Idealnie gładką skórę pozbawioną niechcianego owłosienia można uzyskać różnymi metodami. Jednak większość z nich daje krótkotrwałe efekty. Osoby, którym zależy na pozbyciu się włosków na zawsze, mają natomiast do dyspozycji epilację, potocznie określaną jako depilacja laserowa. Jak działa ta metoda i czym się różni od innych?

Dlaczego wyrwane włosy lub poddane energii IPL odrastają?

Usuwanie owłosienia z pomocą popularnych maszynek jednorazowych daje najkrótszy efekt. Łodygi odrastają nawet już następnego dnia. Gładka skóra utrzymuje się nieco dłużej, jeśli włos jest wyrwany wraz z cebulką. Do tego służą depilatory elektryczne, plastry czy wosk. Jednak po pewnym czasie włoski i tak odrastają, ponieważ ich mieszki zlokalizowane w skórze produkują kolejne łodygi.

Co więcej, cykl wzrostu włosów jest inny dla każdego mieszka. Oznacza to, że jednocześnie rośnie tylko część z nich. W konsekwencji pomimo wyrwania wszystkich włosów z danego obszaru ciała skóra już w kolejnych dniach może nie być gładka, ponieważ zaczynają rosnąć te włosy, które wcześniej nie wystawały ponad jej powierzchnię i nie mogły zostać wyrwane. Niestety osłabione wyrywaniem struktury mogą też skutkować problematycznym wrastaniem włosków i podrażnieniami.

Aby osiągnąć dłużej utrzymujący się efekt, stosuje się technologię IPL. Energia emitowana przez takie urządzenia trafia do mieszków włosowych i skutecznie je osłabia. Niemniej jednak i w tym przypadku nie jest to sposób trwały. Aby utrzymać efekt, zabiegi należy powtarzać, zwykle przynajmniej co miesiąc po wcześniej ukończonych, częstszych seriach.

W jaki sposób epilacja laserowa usuwa owłosienie?

W odróżnieniu od innych dostępnych metod usuwania owłosienia, epilacja laserowa oddziałuje na macierz mieszków włosowych odpowiedzialną za wytwarzanie łodyg. Energia emitowana przez lasery pochłaniana jest przez barwnik (melaninę) zlokalizowaną w łodygach i mieszkasz. Po jej absorpcji dochodzi do lokalnego wzrostu temperatury, która trwale, nieodwracalnie niszczy mieszek włosowy.

Raz uszkodzony mieszek nie ma zdolności do regeneracji. Pojedyncze włoski mogą odrastać jedynie z tych elementów, które nie miały jeszcze kontaktu z wiązką świetlną lasera stosowanego do epilacji. Pełna seria zabiegów tego typu pozwala więc na najskuteczniejsze pozbycie się niechcianego owłosienia.

Metodę te stosuje się do usuwania włosów z różnych partii ciała – pach, nóg, twarzy, brzucha, pleców, czy okolic bikini. Epilacja laserowa jest najlepszym wyborem, jeśli chcesz trwale usunąć włosy. Decyzję taką trzeba więc przemyśleć. Być może w danym momencie chcesz pozbyć się wszystkich włosków, ale zastanów się, czy w przyszłości to się nie zmieni, bo proces epilacji laserowej jest nieodwracalny.

Ile zabiegów trzeba wykonać, aby trwale usunąć włosy laserem?

Najłatwiej usuwa się włosy ciemne, które zawierają dużą ilość pigmentu. Jednak innowacyjne lasery do epilacji pozwalają na usunięcie włosów o różnym odcieniu, także tych jasnych. Skuteczność metody zależy natomiast głównie od ilości i częstotliwości stosowanych powtórzeń.

Energia urządzenia dociera tylko do tych włosów, które są w aktywnej fazie wzrostu (anagenu) i pozostają połączone z macierzą. Po tym etapie włosy przechodzą w etapy spoczynku i kolejno wypadania. Zabiegi należy więc powtarzać tak, aby w czasie całej terapii dotrzeć do wszystkich wzrastających włosów.

Cykl życia włosa jest nierównomierny. Zwykle większość mieszków znajduje się jednocześnie w fazie wzrostu, dlatego już pierwszy zabieg pozwala na znaczne wygładzenie powierzchni skóry. Kolejne natomiast usuwają pozostałe włosy. Fazy trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od obszaru zabiegowego. Częstotliwość powtórzeń zależy więc od depilowanej partii. Istotne są również czynniki indywidualne, dlatego ilość serii zawsze ustala się oddzielnie dla każdego pacjenta. Zwykle jednak już po ok. 4-8 seriach zabiegowych można uzyskać pożądane rezultaty.

 

Artykuł partnera

Przeczytaj również:

Genialni Lokalni Globalni – edycja VI. Poznajmy finalistów – MATEUSZ BIERYT

Reklama