Sądecki *ELEKTRYK* najlepszym technikum w Polsce! Na podium trafiło też liceum *Chrobrego*

Sądecki *ELEKTRYK* najlepszym technikum w Polsce! Na podium trafiło też liceum *Chrobrego*

Dziś ukazał się jubileuszowy XX Ogólnopolski Ranking Liceów i Techników – „Perspektywy 2018”. Tytuł najlepszego technikum w Polsce wywalczyło Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Józefa Kustronia w Nowym Sączu. W ubiegłym roku technikum sądeckiego „Elektryka” uplasowało się na trzecim miejscu. W rankingu liceów trzecią lokatę zajęło natomiast Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu, wyprzedzając licea krakowskie.  

Bazą dla stworzenia rankingu była analiza wyników matur, wyników egzaminów zawodowych (w przypadku techników) oraz osiągnięć uczniów startujących w olimpiadach. Analizowano dane z 2186 liceów ogólnokształcących oraz z 1743 techników. Kryterium dopuszczającym placówkę do rankingu były wyniki nie niższe niż 0,75 średniej krajowej z egzaminów dojrzałości z języka polskiego i matematyki oraz minimum 12 osób przystępujących do matury w 2017 r.

3. miejsce w rankingu zajęło Akademickie Liceum Ogólnokształcące, wchodzące w skład Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu.

– W tym roku Akademickie Liceum Ogólnokształcące sklasyfikowano jeszcze wyżej niż w latach ubiegłych. Zajęliśmy 3 miejsce wśród liceów małopolskich, zaraz po dwóch legendarnych liceach krakowskich (Witkowskiego i Nowodworskiego) – podkreśla dyrektor szkoły, prof. Bogusław Kołcz.

-O miejscu w rankingu decydowały wyniki ubiegłorocznej matury. W skali kraju Liceum Akademickie im. Króla Bolesława Chrobrego zdecydowanie poprawiło swą pozycję z ubiegłego roku i znalazło się na 34. miejscu jako najlepsze i jedyne uhonorowane tytułem „Złotej Szkoły” liceum w Nowym Sączu.  Cieszymy się z sukcesu i gratulujemy maturzystom 2017 oraz ich nauczycielom – dodaje Kołcz.

Za najlepsze technikum w Polsce zostało uznane natomiast Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu. W zeszłym roku szkoła ta uplasowała się na trzecim miejscu rankingu, podobnie dwa lata temu. W latach 2014 i 2015, zajmowała pierwszą lokatę.

– Ten sukces to dla nas wielka radość ale i zobowiązanie. W ciągu ostatnich 5 lat po raz trzeci udało nam się zająć pierwsze miejsce. Widać nas na to stać – mówi nam wicedyrektor Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych Krystyna Rembiasz.

Co według niej jest receptą na sukces?

Nasza młodzież i pracownicy. Każdy z nas w swojej pracy daje z siebie wszystko. Uczniowie mogą realizować swoje pasje. Przygotowują pokazy, warsztaty. Dają świadectwo swoich umiejętności podczas organizowanych w naszej szkole Pikników Naukowych. Wygrywają olimpiady. Ciężko pracują. Tak sobie myślę, że chyba Kamil Stoch nie osiągnąłby tego, co osiągnął, gdyby tylko leżał na trawie. Na sukces trzeba sobie zapracować. Działa to jednak na zasadzie takiego sprzężenia zwrotnego. Niczego nie robimy dla siebie, a dla innych. Z sukcesu cieszą się uczniowie, rodzice, absolwenci, nauczyciele – cała nasza społeczność – podkreśla Krystyna Rembiasz.

https://www.facebook.com/rdnnowysacz/videos/1638248872901687/

 

Kapitule Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowywanego przez miesięcznik „Perspektywy”, przewodniczy prof. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Ranking liceów TUTAJ. 

Ranking techników TUTAJ. 

 

Fot. Zespół Szkół Akademickich w Nowym Sączu, Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu

 


Share on twitter
Share on facebook