MSWiA wydało zgodę: będzie zbiórka na pomnik Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu

MSWiA wydało zgodę: będzie zbiórka na pomnik Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu

To już pewne: w Nowym Sączu zostanie przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy na pomnik Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu. Zgodę wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na budowę monumentu marszałka, który ma stanąć na Alejach Wolności, potrzeba ok. 480 tys. zł. Zbiórka ma rozpocząć się za kilka tygodni. 

Decyzję dotyczącą budowy pomnika podjęła Rada Miasta, o czym pisaliśmy TUTAJ. 
– Już w marcu zaplanowaliśmy pierwszą zbiórkę na ten wspaniały cel. Razem na pewno uzbieramy potrzebne środki na realizację  projektu – mówi radny nowosądecki Patryk Wicher, również zaangażowany w projekt budowy pomnika. Projekt wykonał nieodpłatnie artysta rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz z Gdańska.
Tadeusz Nowak, Prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota, pod auspicjami którego działa Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu, liczy, że zbiórka rozpocznie się w połowie lutego.
– Musimy dobrze oznaczyć naszych wolontariuszy. Będą mieć legitymacje i zaplombowane puszki. Prowadzimy rozmowy z sądeckimi przedsiębiorcami, aby wykonali dla nas te skarbony. Na ulicach Nowego Sącza powinno pojawić się ok. 60 wolontariuszy, m.in. będą to sądeccy Strzelcy. Myślę, że pieniądze zaczniemy zbierać w połowie lutego – mówi Tadeusz Nowak.
– Chcielibyśmy, aby skarbony do wrzucania datków pojawiły się w sądeckim ratuszu, w Domu Pierackiego, gdzie ma siedzibę Miejski Ośrodek Kultury oraz w centrach handlowych, gdzie zawsze jest dużo ludzi. Chciałbym, aby każdy sądeczanin miał jakiś wkład, choćby minimalny, w budowę pomnika – podkreśla Tadeusz Nowak.

Swoją cegiełkę dorzucił już m.in. Klub Gazety Polskiej w Nowym Sączu, który wydał patriotyczny kalendarz na 2018 rok. Pieniądze wydane na zakup kalendarza zostaną przeznaczone właśnie na budowę pomnika.

Monument ma być gotów jeszcze przed 11 listopada, aby pomnik można było odsłonić w Święto Niepodległości.

O pomniku czytaj również:

Pomnik Józefa Piłsudskiego ma być gotów 11 listopada 2018. Trzeba zebrać 480 tys. zł

Fot. Projekt pomnika – Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota.  

Share on twitter
Share on facebook