Sądecka PWSZ przyjazna dla niepełnosprawnych

Sądecka PWSZ przyjazna dla niepełnosprawnych

Dzisiaj rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. dr hab. Mariusz Cygnar podpisał porozumienie o współpracy z małopolskim oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.  To pierwsze tego typu porozumienie w Małopolsce.

Dla nas to szczególne porozumienie – mówi prof. Cygnar. – Ma ono na celu zwiększenie aktywności uczelni w zakresie pomocy dla osób niepełnosprawnych, zarówno studentów, jak i pracowników. Nasza uczelnia jest zdeterminowana, aby spełnić ich szczególne wymagania.  

Choć jak przyznaje Marta Mordarska, PFRON podpisał wiele różnych porozumień z rozmaitego typu instytucjami, dzisiejsza deklaracja o współpracy ma szczególne znaczenie dla wszystkich studentów oraz absolwentów.

Dla mnie ważne jest, aby tego typu współpraca obejmowała różne podmioty w całej Małopolsce, także w Nowym Sączu, który jest moim rodzinnym miastem.  Tym bardziej, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił od tego roku specjalny program o nazwie „Absolwent”. Ma on ułatwić studentom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami wejście na rynek pracy oraz znalezienie zatrudnienia. W jego ramach znajdą się środki min. na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, organizacje staży, różne formy pierwszego zatrudnienia, wsparcie pomostowe i stypendialne czy wyposażenie stanowiska pracy.

Na mocy podpisanego porozumienia PWSZ ma się także aktywnie włączyć w akcje promocyjne związane z programem „Aktywny Samorząd”. W ramach wspomnianego programu, osoby niepełnosprawne zamierzające kontynuować edukację oraz rozpocząć studia będą mogły uzyskać dofinansowanie.  Fundusze te pozwolą także na zakup specjalistycznego sprzętu dla osób niesłyszących, niedowidzących czy też  z dysfunkcjami ruchowymi.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej  studiuje ok. 70 studentów z różnymi formami niepełnosprawności oraz pracuje trzech niepełnosprawnych pracowników.

Każdy z naszych instytutów jest przygotowany w stopniu zadawalającym na zaspokojenie ich szczególnych potrzeb – mówi Mariusz Cygnar. – Dotyczy to zarówno pracowni dydaktycznych, jak i  całej infrastruktury typu windy, podjazdy itp.

Rektor przekonuje również, że  uczelnia od dłuższego czasu stara się pozyskać pieniądze z różnych źródeł na wzrost standardów nauczania osób  niepełnosprawnych oraz na zapewnienie im indywidualnego procesu kształcenia, w tym dodatkowych kursów i certyfikatów pozwalających na szybkie i skuteczne odnalezienie się ich na dynamicznym rynku pracy.

fot. TB

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about przygotowania Ewy Novel do finału Szansy na sukces

Nowy rozdział w życiu Ewy Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.