Sądecczyzna: wzmożone kontrole Policji mają zapobiec tragediom

Sądecczyzna: wzmożone kontrole Policji mają zapobiec tragediom

Od kilku dni na sądeckich drogach obserwujemy znacznie więcej patrolujących policyjnych radiowozów. O ponadprzeciętnej aktywności funkcjonariuszy donoszą nam także nasi Czytelnicy. Czy przyczyną zwiększenia patroli są ostatnie tragiczne wydarzenia na sądeckich drogach? Zapytaliśmy o to w nowosądeckiej Komendzie Miejskiej Policji. 

O bezpieczeństwo na drogach sądeccy policjanci dbają cały czas.  Dodatkowo z uwagi na porę zimową, trudne warunki drogowe oraz w związku z dużą ilością zdarzeń z udziałem pieszych i kierujących, które w ostatnim czasie miały miejsce na Sądecczyźnie, działania zostały wzmożone – informuje nas mł. asp. Justyna Basiaga z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Dodaje, iż funkcjonariusze Policji w ramach ogólnopolskich akcji prowadzą rutynowe działania pod nazwą „Prędkość”, „Alkohol i narkotyki”, „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”.

Jak zaznacza mł. asp. Justyna Basiaga – głównym celem wzmożonych kontroli jest wyeliminowanie z ruchu sprawców wykroczeń i przestępstw popełnianych na drodze.

– Ponadto zauważając wagę problemu, sądeccy policjanci prowadzą akcję pod nazwą „Zatrzymaj się i żyj”. Funkcjonariusze zwracają uwagę na to, czy kierowcy wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, omijają pojazd, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzają czy piesi wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd lub przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem – dodaje.

Policjanci zwracają uwagę, iż szczególną ostrożność winni zachować zarówno kierowcy jak i piesi. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii.

Przechodząc przez pasy upewnijmy się, czy możemy bezpiecznie przejść przez jezdnię i nie zbliża się rozpędzony samochód. Mimo, iż na jednym pasie samochód ustąpił nam pierwszeństwa, nie możemy być pewni, czy nadjeżdżający z drugiej strony pojazd zrobi to samo. Nigdy nie korzystajmy z telefonu komórkowego, chcąc przejść przez pasy , a w szczególności nie piszmy sms – ów. Kierowcy winni zwalniać przed każdym przejściem dla pieszych, by móc szybko zareagować, w razie wtargnięcia pieszego na jezdnię.

Od początku roku na sądeckich drogach doszło do ośmiu wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło aż sześć osób. O tym można przeczytać w najnowszym wydaniu Dobrego Tygodnika Sądeckiego.

Drodzy zarówno piesi jak i kierowcy. Szanujmy siebie nawzajem. Jedna chwila może zadecydować o czyimś życiu lub śmierci!

Fot. KMP w Krakowie

Świdnik: śmiertelnie potrącił trzy osoby i uciekł. Jest zarzut dla 21- latka

Share on twitter
Share on facebook