Sądecczyzna. Jedna osoba ranna, kilkadziesiąt uszkodzonych domów i brak prądu. Wojewoda: chcemy jak najszybciej przekazać pieniądze dla poszkodowanych gmin

Sądecczyzna. Jedna osoba ranna, kilkadziesiąt uszkodzonych domów i brak prądu. Wojewoda: chcemy jak najszybciej przekazać pieniądze dla poszkodowanych gmin

Do godziny 19.30 strażacy interweniowali około 290 razy w Małopolsce. Trąba powietrzna i nawałnica z gradem, która nawiedziła nasz region późnym popołudniem doprowadziła do uszkodzeń dziesiątek domów, budynków gospodarczych, podtopień, zalanych dróg, czy zniszczonych samochodów.

Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy miejscowości Librantowa w gminie Chełmiec oraz Koniuszowa w gminie Korzenna.

W imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity na Sądecczyznę udali się wicewojewodowie Józef Leśniak i Ryszard Pagacz. W Mogilnie odbędzie się sztab kryzysowy.

 – Chcemy jak najszybciej przekazać środki dla poszkodowanych gmin. Zapewniam mieszkańców, nie jesteście sami – mówi wojewoda Łukasz Kmita, który jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych.

5767 odbiorców pozostaje bez prądu, w tym 1400 – z Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. W powiecie nowosądeckim strażacy interweniowali 84 razy, głównie do zabezpieczania uszkodzonych dachów i usuwania wiatrołomów w miejscowości Librantowa i Koniuszowa.

Ogromne straty 

W Librantowej (gm. Chełmiec) po przejściu trąby powietrznej uszkodzonych jest około 30 dachów na budynkach mieszkalnych i nieoszacowana ilość na budynkach gospodarczych. Jedna osoba została ranna (uraz nogi). W Koniuszowej (gm. Korzenna) uszkodzonych jest około 10 uszkodzonych dachów.

Również w powiecie olkuskim przeszła nawałnica. Tam zniszczonych zostało około 40 budynków.

Poniżej linki z wcześniejszymi publikacjami.

Źródło/Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie 

Share on twitter
Share on facebook