Sądecczyzna. Efekt zmiany przepisów? W trzy miesiące aż 14 wypadków z udziałem pieszych

Sądecczyzna. Efekt zmiany przepisów? W trzy miesiące aż 14 wypadków z udziałem pieszych

Sądecczyzna, potrącenie na pasach

W czerwcu ubiegłego roku w życie weszły nowe przepisy, zgodnie z którymi pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem. W Małopolsce dzięki temu wypadków z udziałem pieszych jest mniej, na Sądecczyźnie – więcej. 

Jak poinformowała naszą redakcję komisarz Justyna Basiaga, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, w ubiegłym roku od 1 stycznia do 31 marca w powiecie nowosądeckim i Nowym Sączu, kiedy nie obowiązywały jeszcze nowe przepisy, doszło do 9 wypadków drogowych z udziałem pieszych w tym 3 na przejściach. Poza ,,zebrą”  zginęły wówczas dwie osoby.

W bieżącym roku w analogicznym okresie, czyli od 1 stycznia do 31 marca, już po wejściu przepisów w życie, doszło do 14 wypadków drogowych z udziałem pieszych, w tym 8 na przejściach. Zmarła piesza potrącona na pasach.

Pierwszeństwo pieszego

Zgodnie z nowymi przepisami, kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu, czy już znajdującemu się na tym przejściu.

Jak informuje Małopolska Policja, dla „niechronionych” uczestników ruchu drogowego – najbardziej niebezpieczny jest sezon jesienno-zimowy. W okresie od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r. na przejściach dla pieszych w całej Małopolsce doszło do 144 wypadków, w których 8 osób poniosło śmierć,  a 141 zostało rannych.

,,O poprawie bezpieczeństwa – co może wynikać z nowych przepisów – świadczy fakt, że w Małopolsce zginęło o 6 pieszych mniej niż w analogicznym okresie roku 2019/2020 (jeszcze przed pandemią), a liczba wypadków i osób rannych spadła o 35%” – podaje w raporcie Policja.

Piesi również muszą uważać

W ubiegłym roku w życie wszedł również przepis dotyczący zachowania pieszych na drodze. Zabrania on korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na przejściu dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze.

,,Jest to bardzo ważny aspekt z punktu widzenia bezpieczeństwa pieszych na drodze. Główną przyczyną wypadków, do których dochodzi z winy pieszych jest wchodzenie przez nich na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Dlatego tak ważna jest obserwacja i ocena sytuacji na drodze” – czytamy w raporcie Małopolskiej Policji.

Na Sądecczyźnie po wejściu przepisów w życie, porównując okres od stycznia do marca, doszło do pięciu wypadków z udziałem pieszych więcej niż w roku poprzedzającym. Również na przejściach dla pieszych potrąconych zostało pięć osób więcej. Mniej za to jest ofiar śmiertelnych – w 2021 roku przez trzy miesiące zginęły dwie osoby, które przechodziły w miejscu niedozwolonych, a w roku bieżącym jedna piesza, która przechodziła przez pasy.

Czytaj także: Nowy Sącz – Lwowska, Prażmowskiego. Rusza drogowy remont

Fot. Katarzyna Magiera

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.