Sąd uchylił uchwałę otwierającą możliwość budowy w Nowym Sączu spalarni odpadów

Sąd uchylił uchwałę otwierającą możliwość budowy w Nowym Sączu spalarni odpadów

„Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił uchwałę Rady Miasta Nowego Sącza dotyczącą spalarni śmieci. (…) Uchwała została zaskarżona przez Wojewodę Małopolskiego w ramach nadzoru. To nasz wspólny sukces, który pozwolił oddalić widmo budowy spalarni śmieci przez firmę Newag w środku miasta Nowego Sącza. W środku kotliny Sądeckiej” – informuje w mediach społecznościowych  komitet społeczny „STOP Spalarni w Nowym Sączu”.

W czerwcu radni miasta Nowego Sącza większością 12 głosów przyjęli uchwałę  wprowadzającą zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. 29 Listopada – tam właśnie Newag chce zbudować instalację termicznego przetwarzania odpadów.  Decyzja radnych dawała zielone światło dla dalszej procedury zmierzającej do uzyskania decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę instalacji. Począwszy od pierwszych informacji o planach inwestora, protestują przeciwko niej mieszkańcy osiedli położonych w sąsiedztwie Newagu.

Po skardze, którą na uchwałę złożyły do Wojewody radne PiS Iwona Mularczyk, Teresa Cabała i Ilona Orzeł,  Wojewoda Małopolski skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Mamy obywatelskie prawo stanowić o warunkach naszego życia. Mamy prawo szczególne, gdy radni miejscy nie reprezentują interesów mieszkańców i wyrażają zgodę na prywatną spalarnię w centrum miasta w otoczeniu budownictwa mieszkaniowego, szkół, żłobków i przedszkoli. Miasto to Obywatele – Radni i Prezydent muszą przyjąć do wiadomości, że nie biznes, a zdrowie i życie mieszkańców jest najważniejsze – skomentował w mediach społecznościowych radny Józef Hojnor.

Do tematu wrócimy…

Czytaj też:

zdjęcie: arch. dts24.