Nowy Sącz: Gabrysia i Kuba zrealizowali projekt: „Ławeczki Pamięci”

Nowy Sącz: Gabrysia i Kuba zrealizowali projekt: „Ławeczki Pamięci”

Projekt Gabrysi Walczak i Kuby Belskiego, który otwiera szanse na mandat do Sejmu Dzieci i Młodzieży 2017 – doczekał się realizacji. Dziś (środa, 26 kwietnia) zamontowanych zostało 16 tabliczek z nazwiskami osób, które wpisały się w historię Nowego Sącza. W ten sposób powstały „Nowosądeckie Ławeczki Pamięci”. 

Młodym pomocą służyli pracownicy Urzędu Miasta Nowego Sącza.

– Rozmawialiśmy ze Sławomirem Sikorą, pracownikiem Kancelarii Urzędu Miasta, który wskazał nam pierwsze osoby, które według niego powinniśmy wziąć pod uwagę w naszym projekcie. Dzięki uprzejmości pracownika Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji, Marcina Karcza, w nasze ręce trafiła książka „101 Sądeczan” autorstwa Jerzego Leśniaka i… rozpoczęła się prawdziwa przygoda! Czytając „101 Sądeczan” poznawaliśmy kolejne osoby, które stawały się nam bliskie – mówi Kuba Belski.

Ciężko było wybrać ważniejszych i mniej ważnych dla projektu. Wszyscy byli dla nas lokalnymi bohaterami – dodaje Gabrysia.

Ostatecznie wybrano 16 nazwisk: Jakub Müller, Roman Sichrawa, Weronika Danielewska, Feliks Rapf, Józef Kustroń, Maria Ritter, Józef Bieniek, Jerzy Iszkowski, Danuta Szaflarska, Jan Słowikowski, Jan Karski, Henryk Dobrzański, Bolesław Barbacki, Józef Gucwa, Eugeniusz Pawłowski, Jadwiga Czerniejewska – Wolska.

Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie zaangażowali się w to wyzwanie i chciałbym, aby inicjatywa była kontynuowana. Być może to jest wzór, za którym powinni pójść inni, może całe szkoły. To świetny pomysł aby w ten sposób szerzyć historię o mieście  wśród mieszkańców i turystów – mówi wiceprezydent Jerzy Gwiżdż.

Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca od 1994 r. parlamentaryzm wśród młodzieży gimnazjalnej i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa rok, a jedyna sesja w roku odbywa się 1 czerwca, w Dzień Dziecka. W skład Sejmu Dzieci i Młodzieży wchodzi 460 posłów. Każde z 16 województw otrzymuje proporcjonalną liczbę mandatów do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich w danym województwie.

Zastanawialiśmy się długo nad tym, w jaki sposób przybliżyć innym odnalezionych przez nas bohaterów. Wskazane przez nas osoby postanowiliśmy upamiętnić za pomocą ławeczek pamięci – mówi Gabrysia.

Nowosądeckie Ławeczki Pamięci można znaleźć w parku im. Ireny Styczyńskiej, w Rynku, przy ul. Jagiellońskiej i na Plantach.

Autorzy projektu już dziś zapowiadają, że dołożą wszelkich starań, aby projekt rozwijał się w kolejnych latach. Ostatecznie o tym czy Gabrysia Walczak i Kuba Belski dostaną się do Sejmu, zdecyduje IPN oraz Wszechnica Sejmowa.  Autorzy Nowosądeckich Ławeczek Pamięci pragną podziękować wszystkim, którzy wspierali ich i dopingowali do ukończenia projektu. Na szczególne podziękowania zasługują sponsorzy, którzy postanowili wesprzeć projekt Gabrysi i Kuby.

O Nowosądeckich Ławeczkach Pamięci pisaliśmy: TUTAJ

Fot. UM NS. 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.