Rysunki które mówią, czasem krzyczą… gdy autor ma problem z mową

Długo pracują na to, aby poprawnie utrzymać w ręku ołówek czy kredkę. Kiedy już jednak opanują tę sztukę, wygrywają w międzynarodowych konkursach bilety wstępu do muzeów w całej Polsce. Mowa o podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej działających przy Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem MADA, którzy zdobyli Nagrodę zespołową Dyrektora Muzeum Okręgowego Roberta Ślusarka w konkursie Skarby Małopolski 2017.  O twórczym zaangażowaniu autystyków opowiada kierownik Warsztatów Jan Reszkiewicz. 

– Nie da się twórczości osoby niepełnosprawnej intelektualnie i osoby z autyzmem podrobić. To są tak swoiste prace, że nawet jeśli znajdziemy jakąś “bazgrołę”, to ma ona przekaz emocjonalny. Te prace są nieraz bardzo proste od strony technicznej. Mają jednak coś, co sprawia, że nie da się zrobić z nich falsyfikatu – zauważa Jan Reszkiewicz, który od 2006 r. prowadzi pracownię plastyczną przy Warsztatach Terapii Zajęciowej przy Fundacji MADA.

Aktualnie w warsztatach udziela się artystycznie 30 osób. Zaczynają od najprostszych technik.

– Zaczynamy od prostych technik aby wypracować umiejętność prawidłowego trzymania ołówka czy kredki. Okazuje się, że rysowanie ołówkiem jest trudniejsze od np. malowania akwarelą.  Im więcej pracujemy na danym materiale plastycznym, tym bardziej zaczynamy dostrzegać walor psychologiczny. Następuje prawidłowość: sięgam do rysunku ręką, poprzez głowę, czyli warstwę psychologiczną, przechodzimy do serca, czyli najważniejszej sfery sztuki – duchowej. Tak patrzą na świat nasi podopieczni.  Zdjęcia z wystawy „Miasto moje a w nim” są tego dowodem, mają duszę. Dzieła osób niepełnosprawnych bardzo mocno wyrażają ich emocje. Ci ludzie często mają problem z mową. Przelewają myśli na papier, „mówią” rysunkiem, zdjęciem, obrazem. Te dzieła mówią, wołają, krzyczą. Tego nie da się podrobić. To w tej sztuce jest fantastyczne! – podsumowuje Reszkiewicz. 

O wystawie “Miasto moje a w nim” zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu czytaj TUTAJ.

Fot. Agnieszka Małecka, z ach. MADY. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.