„Miasto moje a w nim…” – wernisaż wystawy fotograficznej Skarby Małopolski 2017

Ulice, detale architektoniczne, ciekawe postacie, natura – takie i inne tematy podejmowali uczestnicy tegorocznej, 17. już edycji konkursu fotograficznego Skarby Małopolski, organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przy wsparciu Urzędu Miasta. Fotografie zostały zaprezentowane w Sali Reprezentacyjnej sądeckiego Ratusza.

– Samo uczestnictwo w konkursie to wielka rzecz dla uczestników. Było ich 70. Jak co roku komisja konkursowa miała wielki problem, by wyłonić laureatów – mówił fotografik Piotr Droździk z Muzeum Okręgowego, członek jury.

Jury, w którym zasiadali także m.in. Alicja Przybyszowska, wiceprezes Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Maciej Beiersdorf, etnograf, dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie, przy ocenie fotografii brało pod uwagę walory artystyczne zdjęć, ich poprawność warsztatową oraz zgodność tematyczną z celami i założeniami określonymi w regulaminie konkursu oraz indywidualne podejście do tematu.

– Nasz konkurs jest piękną kobietą, siedemnastoletnią – zauważył metaforycznie Droździk.

– W przyszłym roku będzie już symboliczna edycja konkursu, osiemnasta – dodał.

W tym roku prace zostały nagrodzone w dwóch kategoriach: dokument oraz fotografia artystyczna.

I miejsce w kategorii dokument zajął Janusz Miczek z Nowego Sącza, II miejsce Marek Popiela z Nowego Sącza a III Agnieszka Andryszczak z Muszyny.

I Nagroda Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Roberta Ślusarka przypadła w udziale Małgorzacie Kossakowskiej z Nowego Sącza, II Nagroda – ponownie Januszowi Miczkowi, a III Nagrodę zdobył Janusz Wańczyk, również z Nowego Sącza.

Wyróżnienia otrzymały: Katarzyna Długosz z Warszawy, Jan Brdej z Marcinkowic, Aleksandra Drożdżak z Porąbki Iwkowskiej. Nagroda zespołowa Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Roberta Ślusarka trafiła do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej MADA w Nowym Sączu, działających przy Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem.

– Podopieczni MADY od wielu lat współpracują z sądeckim Muzeum . Udział w takich konkursach to dla nich wielka radość. Osoby niepełnosprawne mają specyficzną wrażliwość artystyczną. To wyróżnienie dla nich wszystkich – mówił Jan Reszkiewicz, kierownik Warsztatów.

Konkurs Skarby Małopolski 2017 odbył się pod patronatem prezydenta Miasta Nowego Sącza.

– Piękne jest to, że nazwa konkursu nawiązuje do słów piosenki Czesława Niemena, wielkiego artysty z czasów mojej młodości.  Jego postać często była obecna w moim domu – zauważył wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż, któremu szczególnie przypadła do gustu fotografia przedstawiająca mężczyznę niosącego flagę „Solidarności”.

– Mamy wrażenie, jakby to zdjęcie zrobiono 30 lat temu. Ile trzeba wytrwałości, aby pokazać taką sytuację. To zdjęcie to prawdziwa, dziennikarska, piękna praca. Dziś fotografia dziennikarska niestety zanika – zauważył Piotr Droździk.

Zdjęcia na pokonkursowej wystawie będzie można oglądać w sądeckim ratuszu do końca lipca.

Fot. Agnieszka Małecka.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.