Nowy Sącz przygotowuje się na zmianę klimatu

O tym, że zmienia się klimat wiemy wszyscy. Także urzędnicy miejskich jednostek organizacyjnych i spółek, którzy w sądeckim ratuszu debatowali nad strategią adaptacji naszego miasta do zmian klimatycznych. Plan dla Nowego Sącza, który pozwoli lepiej radzić sobie z zagrożeniami powodziowymi, falami upałów, suszą i wichurami – ma być gotowy pod koniec września tego roku.

wsb3

Mamy świadomość narastających skutków zmian klimatycznych. Nie wiemy, jaki wpływ na zmiany klimatyczne ma bezpośrednio działalność człowieka, ale bezsporne jest, że zmiany zachodzą – mówi Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza zapewniając, że poszczególne wydziały Urzędu Miasta doskonale znają ten problem, choćby w obszarze kanalizacji burzowej.

Większość miast boryka się z problemem odprowadzania wód opadowych – mówi Iwona Wagner z zespołu opracowującego miejską strategię. – Ale woda powodująca min. powodzie, to nie jedyne zagrożenie dla miast. Poza nadmiernymi opadami zagrożeniem może być także susza, wiatr, upały i zanieczyszczenie powietrza. Chodzi zatem o to, aby rozpoznać zagrożenia i przygotować skuteczne środki zaradcze.

Plan dla Nowego Sącza przygotowywany jest przez  specjalistów pod auspicjami Instytutu Ochrony Środowiska z wykorzystaniem tzw. Funduszy Norweskich. Udział w jego tworzeniu ma wiele wydziałów i miejskich spółek: architekci i planiści, specjaliści ochrony środowiska i zarządzania kryzysowego, hydrolodzy, specjaliści do spraw gospodarki komunalnej i wielu innych. Nowy Sącz jest jednym z pięciu polskich miast średniej wielkości objętych takim projektem.

fot. pixabay

JULAPO
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]