Ruszają prace na Kamienicy. Umowa podpisana

Ruszają prace na Kamienicy. Umowa podpisana

Kamienica Nawojowska, stopnie, budowa, Marek Gróbarczyk

Wkrótce ruszą prace na rzece Kamienicy. Przebudowane zostaną trzy zapory – druga, trzecia i piąta, licząc od ujścia Kamienicy do Dunajca. Dzisiaj została podpisana umowa na realizację pierwszego etapu prac.

W ubiegłym roku ,,Wody Polskie” dostały dofinansowanie w kwocie około 10 milionów złotych z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Kolejne 12 milionów zabezpieczyły z własnych funduszy. Obecnie trwa oczekiwanie na uzyskanie decyzji administracyjnych, zezwalających na wykonanie robót budowlanych, które są planowane do grudnia bieżącego roku. Jak informuje wojewoda, przebudowa progu drugiego i trzeciego będzie polegała na wykonaniu pochylni kamiennej z bystrotokiem oraz centralnego kanału migracyjnego dla ryb. Na trzecim progu zostanie wykonana przepławka o konstrukcji ryglowo-szczelinowej.

– Wody Polskie, tam gdzie jest to możliwe, przystępują do renaturyzacji rzek, starając się przywracać ciągłość morfologiczną, czyli odwracać te wszystkie sytuacje hydrotechniczne, które do tej pory blokują lub blokowały możliwość właściwego życia biologicznego. Tam, gdzie jest taka potrzeba i wymaga tego dobro zarówno społeczeństwa, środowiska naturalnego, ale i gospodarki, wykonujemy także szereg działań regulacyjnych, staramy się przywracać ciągłość morfologiczną rzek – tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej prezes Wód Polskich Krzysztof Woś.

Szef ,,Wód Polskich” podkreślał, że głównym celem inwestycji jest udrożnienie obiektów stanowiących przeszkodę dla migracji ryb. To ma przełożyć się na przywrócenie spójności sieci obszarów Natura 2000 i poprawić bezpieczeństwo powodziowe Nowego Sącza.

– Zadanie było trudne pod kątem ekologicznym, związanym ze wszystkimi niezbędnymi raportami środowiskowymi. Ale ostatecznie możemy Państwu dzisiaj zakomunikować, że rozpoczynamy budowę. Zapraszamy na symboliczne wbicie łopaty na pierwszym basenie rzeki Kamienicy. Mamy nadzieję, że w okresie pięciu miesięcy zakończymy realizację tej inwestycji – mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Nowym Sączu.

Czytaj także: Grybów. Fragment miasta uratowany przed osuwiskiem. Jest na ten cel 8 mln

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie 
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

100 mln zł na inwestycje drogowe w Małopolsce

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama