Grybów. Fragment miasta uratowany przed osuwiskiem. Jest na ten cel 8 mln

Grybów. Fragment miasta uratowany przed osuwiskiem. Jest na ten cel 8 mln

Grybów, osuwisko, ZOL, Caritas

Ponad 8 milionów złotych trafi do Caritasu z rezerwy budżetowej premiera Mateusza Morawieckiego, z przeznaczeniem na stabilizację osuwiska i odbudowę murów oporowych, które runęły dwa lata temu w Grybowie. Osuwisko odsłoniło fundamenty budynku administracyjnego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego prowadzonego przez Caritas Diecezji Tarnowskiej i doprowadziło do wyłączenia obiektu z użytkowania. Pozostałe budynki również są zagrożone. 

18 marca 2020 roku na oczach mieszkańców miasta zawaliły się trzy z czterech kaskadowo ułożonych, kamiennych murów oporowych, wzniesionych na brzegu rzeki Biała. Grybowianie  z niepokojem przyglądają się osuwisku, które powstało na wysokości budynku należącego do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego prowadzonego przez Caritas Diecezji Tarnowskiej.

– To osuwisko ma tendencję zarówno do poszerzania się na boki, jak i retrogresji skarpy głównej, czyli cofania się. Wydaje nam się, iż nie jest ono na tyle duże, aby sięgnąć aż do bazyliki – poinformował wówczas w rozmowie z naszą redakcją dr Tomasz Wojciechowski – ekspert z Centrum Geozagrożeń z karpackiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego (Państwowy Instytut Badawczy).

Zarówno budynek, jak i grunt, który osunął się do rzeki Białej, należą do Caritasu Diecezji Tarnowskiej. Sprawę zgłoszono do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Finalnie budynek został wyłączony z użytkowania. Caritasu nie było stać na wykonanie inwestycji ze swoich pieniędzy. Potrzebne było wsparcie. Dyrektor grybowskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, podczas piątkowej konferencji prasowej (23 września) dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przekazania 8 milionów.

– Chciałbym wyrazić naszą ogromną, szczerą wdzięczność za przyjście z pomocą w tej trudnej sytuacji, w której znaleźliśmy się ponad dwa lata temu. Osuwisko zagroziło nie tylko budynkowi administracyjnemu, który został wyłączony z użytkowania, ale także budynkowi Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, w którym przebywa ponad 70 ludzi obłożnie chorych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku, potrzebujących wsparcia Caritasu – mówił Zbigniew Pietruszka z grybowskiego ZOL.

8 milionów, które przekazał rząd stanowi 2/3 potrzebnej kwoty na całkowite zabezpieczenie osuwiska. Inwestycja będzie realizowana przez ,,Wody Polskie”. W dzisiejszym spotkaniu z mediami wziął udział także sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Gróbarczyk. Polityk podziękował poseł Barbarze Bartuś za zaangażowanie i zaznaczył, że bez jej uporu nie udałoby się pozyskać pieniędzy.

– Tutaj zastosujemy bardzo szybką ścieżkę wyłonienia wykonawcy. Myślę, że w kilka do kilkunastu miesięcy będziemy chcieli uporać się z tym zadaniem. To pierwsza część zadania, ale widząc skuteczność poseł Barbary Bartuś, wiem, że drugi etap zadania również nie będzie stanowił żadnego problemu – stwierdził wiceminister Marek Gróbarczyk.

Przedstawiciele ,,Wód Polskich” podpisali porozumienie z Caritasem na zabezpieczanie skarpy i będą pełnić funkcję pełnomocnika, który ma współpracować i nadzorować na każdym etapie inwestycji. – To zadanie jest w dobrych rękach – zapewnił Krzysztof Woś, prezes PGW Wód Polskich.

Poseł Barbara Bartuś podkreśliła, że ZOL w Grybowie działa w myśl chrześcijańskiej zasady, aby służyć choremu.

– W myśl chrześcijańskiej miłości Caritas wypełnia tutaj to najpiękniej. Nie tylko zapewnia opiekę medyczną dla chorych, ale też zapewnia stwarza bardzo dobre warunki i w momencie kiedy ruszyło osuwisko, zostało to zagrożone – zwracała uwagę poseł Barbara Bartuś, jedocześnie dziękując zarówno wojewodzie Łukaszowi Kmicie, jak i wiceministrowi Markowi Gróbarczykowi za pomoc przy pozyskiwaniu środków.

O szczegółach dotyczących osuwiska przeczytacie w artykule: Miastu Grybów grozi katastrofa? Mieszkańcy boją się osuwiska i pytają o obwodnicę

Fot. NS

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama