Rozpoczęła się budowa chełmieckiego łącznika sądeckich obwodnic

Rozpoczęła się budowa chełmieckiego łącznika sądeckich obwodnic

Rozpoczęła się budowa krótkiej, ale bardzo ważnej dla Nowego Sącza i najbliższej okolicy drogi – obwodnicy Chełmca. Będzie ona częścią drogi krajowej nr 28. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Linzu. Za 49 mln 718 tys. zł. powstanie 1,5 kilometra drogi jednojezdniowej, dwupasowej, dwa mosty i dwa wiadukty.

Zgodnie z umową obwodnica ma powstać w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia jej podpisania, a podpisano ją w grudniu ubiegłego roku. Okres od 1 grudnia do 31 marca 2022 roku został potraktowany jako czas zimowy i nie jest wliczony do terminarza prac.

– Obwodnica Chełmca jest długo wyczekiwaną i niezwykle istotną dla mieszkańców Sądecczyzny inwestycją. Połączy istniejące już obwodnice Nowego Sącza, poprawiając płynność ruchu w mieście. Liczę, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i już za kilkanaście miesięcy odczujemy poprawę w jakości podróżowania, zmniejszą się korki, a ruch będzie przebiegał płynnie. Obwodnica przejmie ruch tranzytowy z dotychczasowego przebiegu drogi krajowej nr 28. To wszystko bez wątpienia poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu – mówił podczas podpisania umowy marszałek Witold Kozłowski.

Przy okazji budowy nowego odcinka krajowej „dwudziestki ósemki” zyskają  istniejące drogi poprzeczne.

,,Trzeba przebudować wlot ronda na połączeniu obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 28 z istniejącym przebiegiem drogi krajowej nr 28 (ul. Limanowskiej) i drogi powiatowej nr 1583K, a także rondo na połączeniu obwodnicy Chełmca z drogą powiatową nr 1551K , w ciągu ul. Marcinkowickiej.  Zaprojektowana jest również: rozbudowa dróg gminnych, ulic: Batalionów Chłopskich, Leśna i Węgrzynek, budowa chodników i urządzeń ochrony środowiska (ekrany akustyczne, osadniki i separatory)” – tłumaczy Iwona Mikrut.

zdjęcia: Urząd Gminy Chełmiec

Czytaj też:

Pracy przewodniczącej Iwony Mularczyk przyjrzy się prokurator. Cierpliwość radnych wyczerpała się