Pracy przewodniczącej Iwonie Mularczyk przyjrzy się prokurator

Pracy przewodniczącej Iwonie Mularczyk przyjrzy się prokurator

Radni miasta Nowego Sącza złożyli zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Krakowie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącą Rady Miasta Iwonę Mularczyk. Powodem jest fakt, iż szefowa rady od pół roku nie dopuszcza do procedowania wniosku, który dotyczy jej odwołania z funkcji przewodniczącej.

Na ostatniej sesji Rady Miasta radny Leszek Zegzda zapowiadał, że jeśli nadal przewodnicząca będzie ignorować wniosek i nie podda go pod głosowanie, zostanie złożone zawiadomienie do prokuratury. Jak wówczas podkreślał, radni czują się upokorzeni i mają poczucie, że szefowa rady ignoruje demokrację. – Ignorowane jest prawo – podkreślał wówczas.

Jak zapowiedział radny Zegzda, tak też się stało: dzisiaj w południe Leszek Zegzda z Koalicji Obywatelskiej, radny niezrzeszony Krzysztof Głuc i radny Maciej Prostko z Koalicji Nowosądeckiej złożyli zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Krakowie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefową rady.

– To nie jest dla nas komfortowa sytuacja – zaznaczał podczas dzisiejszej konferencji radny Leszek Zegzda. – Wszyscy to rozumiemy i wiemy, że zasłanianie się covidem, czy innymi argumentami, żeby nie przeprowadzić głosowania nad wnioskiem, pod którym podpisało się dwunastu osób, jest zwykłą manipulacją i złamaniem podstawowych praw, jakim jest prawo do podejmowania decyzji, wyborów, czyli zasad demokracji – grzmiał Zegzda.

Pod zawiadomieniem do prokuratury podpisało się jedenastu radnych: radni z klubu Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Nowosądeckiej, radni niezrzeszeni oraz prezydent miasta. Przewodniczący klubu radnych Koalicji Nowosądeckiej Maciej Prostko przypomniał, że od pół roku przewodnicząca ignoruje wniosek o procedowanie uchwały dotyczącej jej odwołania. – Od pół roku, jak twierdzi przewodnicząca, nie da się go przeprocedować, bo covid… Po prostu nie ma chęci poddania się demokratycznej weryfikacji, co upośledza działanie rady miasta – podsumował Prostko.

Radni zaznaczają, iż nie jest to dla nich komfortowa sytuacja, że musieli zwrócić się do prokuratury o zbadanie sprawy, ale jako funkcjonariusze publiczni mają obowiązek zawiadamiać odpowiednie organy, aby te sprawdziły, czy nie dochodzi do łamania prawa związanego z przekraczaniem uprawnień lub niedopełnieniem obowiązku przez funkcjonariusza publicznego na szkodę interesu publicznego (Art. 231.). Jak podkreślali radni, wniosek trafił do prokuratury niezależnej i to do niej należy rozstrzygnięcie, czy przewodnicząca łamała prawo, czy też nie.

Na dzisiejszej sesji rady miasta – ponownie zdalnej – przewodnicząca Mularczyk ponownie nie dopuściła do uzupełnienia porządku obrad o projekt uchwały dotyczący odwołania jej z funkcji w prezydium.

Dzisiaj wniosek do Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu złożyła również przewodnicząca Iwona Mularczyk. Chce, by prokurator zbadał legalność zmian w statucie miasta, które przegłosowali radni podczas sesji 15 lutego. Na mocy przyjętej uchwały głosowanie w sprawie odwołania szefowej rady mogłoby się odbyć w trybie zdalnym. Wcześniej w tej sprawie radni PiS-WNS zwrócili się z wnioskiem do wojewody. Ten jednak uznał, że nie ma podstaw ,,do wydania rozstrzygnięcia nadzorczego”. Z tym orzeczeniem nie zgadza się Iwona Mularczyk, dlatego chce, by prokurator przyjrzał się sprawie.

Czytaj także: W przyszłym roku Bobowa doczeka się nowoczesnego MCK za prawie 18 milionów

Fot. Arbresha Goranci

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.