Rosemary Edmeads przyjechała na miejsce, w którym zginął jej ojciec

Rosemary Edmeads przyjechała na miejsce, w którym zginął jej ojciec

Wczoraj w Lipnicy Wielkiej (gmina Korzenna) odbyły się uroczystości upamiętniające brytyjskich lotników, którzy zginęli w Wojnarowej. Wzięła w nich udział m.in. Rosemary Edmeads, córka brytyjskiego lotnika oraz płk Tom Blythe – attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce.

Przyjechali także Mateusz Małodziński, wicewojewoda małopolski, starosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga, wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wójtowie gmin: Nawojowa i Grybów, radni Rady Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor i Piotr Ogorzałek, miejscową społeczność reprezentowali radni Korzennej, przedstawiciele władz gminy oraz delegacje szkół.

Po wciągnięciu na maszt flagi narodowej odegrano hymny państwowe: Polski i Wielkiej Brytanii, po czym odmówiono modlitwę w intencji brytyjskich lotników, którzy zginęli na polskiej ziemi.

Ich ofiara pozwoliła nam wszystkim cieszyć się wolnością, demokracją, wierzyć w prawdę i uczciwość. (…) Nie zapomnimy o nich – podkreślał płk Tom Blythe.

Rosmary Edmeads, która przez lata szukała śladów po swoim ojcu,  przypomniała okoliczności tragedii i dziękowała za pamięć o ludziach, którzy oddali życie, pomagając innym w walce o niepodległość.

Nigdy nie wyobrażałam sobie, że historia tej wyjątkowej załogi zostanie uhonorowana w tak szczególny sposób – wyznała.

Nie znajduję dostatecznie adekwatnych słów, by wyrazić wdzięczność za najwyższą ofiarę, jaką jest ludzkie życie. Mogę jednak zapewnić, że w naszych sercach wdzięczność wobec bohaterów, których upamiętnia stojący tu obelisk, pozostanie na zawsze – zapewniał Leszek Skowron, Wójt Gminy Korzenna.

Historię dramatycznego lotu brytyjskiego Halifaxa opisaliśmy w tekście:

W bombowcu, który roztrzaskał się w Wojnarowej, zginęło troje ludzi

Źródło: gmina Korzena, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

100 mln zł na inwestycje drogowe w Małopolsce

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama