Rodzaje gaśnic

Rodzaje gaśnic

Rodzaje gaśnic

Gaśnice są najbardziej popularnym sprzętem służącym do gaszenia pożarów. Dzięki nim można samodzielnie opanować ogień w budynku lub w samochodzie jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych. Jednak trzeba pamiętać, że istnieje kilka rodzajów gaśnic i nie każdy typ może być wykorzystany do gaszenia wszystkich pożarów. Poniżej prezentujemy najczęściej występujące gaśnice wraz z omówieniem ich zastosowania.

Gaśnice proszkowe

Najbardziej popularne i najbardziej uniwersalne są gaśnice proszkowe, które często można spotkać na korytarzach budynków publicznych oraz w pomieszczeniach. Takie gaśnice występują w kilku rozmiarach, dzięki czemu można dobrać je do miejsca, w którym będą stosowane. W zakładach pracy i na halach produkcyjnych najczęściej można spotkać gaśnicę proszkową o wadze 6kg, natomiast w samochodach standardowo wozi się lekką kilogramową gaśnicę.

Nazwa tego sprzętu pochodzi od zawartego w nim środka gaśniczego. Są to zazwyczaj węglany lub fosforany sodu w postaci proszku. Podczas używania gaśnicy jest on wyrzucany na zewnątrz i pokrywa płonący obszar, dzięki czemu odcina dopływ tlenu. Warto pamiętać, że tlen jest niezbędny do zaistnienia i trwania pożaru, dlatego gaszenie go polega właśnie na odcinaniu dostępu powietrza do palącego się przedmiotu. Proszki gaśnicze mogą też wydzielać dwutlenek węgla, który dodatkowo tłumi ogień.

Popularność gaśnic proszkowych wynika z faktu, że można je zastosować do największej grupy pożarów, czyli do ciał stałych, cieczy oraz gazów palnych, a także urządzeń elektrycznych, które są pod napięciem.

 

Gaśnice pianowe

W przypadku gaśnic pianowych środkiem gaśniczym jest piana gaśnicza powstała w wyniku zmieszania wody oraz koncentratu pianotwórczego podczas użycia gaśnicy. Taki środek chemiczny jest wyrzucany ze zbiornika za pomocą sprężonego gazu. Tak jak w przypadku gaśnic proszkowych, do ugaszenia pożaru dochodzi poprzez odcięcie dostępu tlenu w momencie pokrycia źródła ognia przez pianę. Duże znaczenie ma też wilgotność piany pochodząca z zawartej w niej wody.

Po gaśnice pianowe sięga się w celu ugaszenia pożarów ciał stałych oraz cieczy. Można nimi gasić też palące się oleje i tłuszcze kuchenne, jeżeli jest to gaśnica gastronomiczna, stąd też gaśnice pianowe znajdą swoje zastosowanie w kuchni. Natomiast nie można nimi gasić urządzeń elektrycznych, ponieważ piana ma właściwości przewodzące prąd i zastosowanie jej w przypadku pożaru sprzętów może doprowadzić do powstania jeszcze bardziej niebezpiecznych sytuacji.

 

Gaśnice śniegowe

Do kategorii często używanego sprzętu gaśniczego należą także gaśnice śniegowe. W ich zbiornikach znajduje się skroplony dwutlenek węgla, który w momencie wyrzucenia z pojemnika ulega oziębieniu do około -80 stopni Celsjusza i przybiera postać tak zwanego suchego lodu. Płomień gaszony jest przez odcięcie tlenu oraz znaczne obniżenie temperatury.

Ten typ gaśnic polecany jest do pożarów cieczy i gazów oraz elektroniki. Ich dużą zaletą jest fakt, że w przeciwieństwie do proszku i piany, suchy lód nie pozostawia po sobie zanieczyszczeń oraz pozostałości na ugaszonych przedmiotach. Na niekorzyść przemawia natomiast ich waga – są one cięższe od pozostałych gaśnic o podobnych właściwościach. Gaśnicy śniegowej nie można używać do gaszenia odzieży palącej się na ludziach z uwagi na bardzo niską temperaturę środka gaśniczego.

Cały przegląd wspomnianych powyżej gaśnic można znaleźć na stronie internetowej https://znaki-bhp.pl.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: https://www.dts24.pl/how-to-check-a-used-cars-history-before-you-buy-it/Jak sprawdzić historię używanego samochodu przed jego zakupem?

Reklama