Jak sprawdzić historię używanego samochodu przed jego zakupem?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu przed jego zakupem?

How to Check a Used Car's History Before You Buy It

Zakup używanego samochodu osobowego to bardzo poważne przedsięwzięcie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Takim transakcjom towarzyszy dość wysoki poziom ryzyka. Kwestią niezwykle istotną jest sprawdzenie historii używanego pojazdu, zanim zdecydujemy się na jego zakup. W jaki sposób można sprawdzić historię kupowanego samochodu? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w poniższym artykule.

Weryfikacja historii samochodu przed jego zakupem – dlaczego jest to tak ważne?

Z jakiego powodu weryfikacja historii samochodu, który chcielibyśmy kupić jest tak istotna? Należy wiedzieć o tym, że w tej chwili samochody używane w Polsce cieszą się ogromną popularnością, zaś ich ceny z roku na rok stają się coraz wyższe. Daje to także ogromne możliwości różnego rodzaju oszustom sprzedającym wadliwe pojazdy. Z tego względu każdy z nas przed zakupem używanego pojazdu powinien poddać dokładnej weryfikacji wszelkiego rodzaju informacje, które podaje właściciel. W przeciwnym razie może się okazać, że pojazd ten był powypadkowy, ma przekręcony licznik bądź został wcześniej skradziony. Według szacunków nawet 85 procent samochodów, które są sprowadzane do Polski zza granicy, ma cofnięte drogomierze.

Kwestią najważniejszą przy zakupie samochodu jest dokonanie oceny ogólnego stanu technicznego danego pojazdu. Warto obejrzeć go fachowym okiem, a następnie udać się na jazdę próbną. Wiele osób decyduje się także na odwiedzenie zaufanego warsztatu i tam dokładne sprawdzenie kondycji tego pojazdu. Dzięki takiej analizie łatwo można sprawdzić, czy samochód nie brał udziału w stłuczce. Doświadczeni mechanicy są w stanie wykryć wiele nieprawidłowości.

Jeszcze innym, prostszym sposobem na sprawdzenie historii samochodu, jest zweryfikowanie jego numeru VIN. Numer VIN zawiera szereg istotnych informacji na temat całej historii samochodu ze szczególnym uwzględnieniem kolizji, w których brał udział konkretny pojazd.

Jakie informacje można uzyskać dzięki numerowi VIN?

Podając w wybranej internetowej bazie numer VIN można sprawdzić szereg istotnych informacji na temat samochodu. Mowa tutaj o danych takich jak:

 • marka samochodu, 
 • dane właściciela pojazdu,
 • model,
 • rocznik,
 • moc silnika i pojemność, 
 • rodzaj paliwa, 
 • liczba poprzednich właścicieli,
 • fakt posiadania bądź braku ubezpieczenia OC, 
 • czy pojazd nie był zgłaszany nigdy jako ukradziony, 
 • czy pojazdu nie wyrejestrowano, 
 • odczyt drogomierza odnośnie liczby przejechanych kilometrów. 

Weryfikacja numeru VIN oraz sprawdzenie w bazie informacji jest szczególnie istotne, ponieważ warto wiedzieć o tym, że jeszcze kilkanaście lat temu sprzedawcy samochodów nie musieli ujawniać tych informacji kupującym. Prowadziło to do sytuacji, że osoby kupujące samochody musiały wierzyć na słowo i w konsekwencji kupowali samochody o znacznie gorszym stanie technicznym niż było im to pierwotnie przedstawiane. Obecnie takie sytuacje mają miejsce zdecydowanie rzadziej, ponieważ wszystkie informacje na temat pojazdów są gromadzone w specjalnych bazach, a każdy kto poda numer VIN danego samochodu, może zobaczyć, jaka była pełna historia konkretnego pojazdu.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Co dają zielone tablice rejestracyjne?

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama