Robert Lipka zachwycił jury eksponując symbole związane z kobiecością

Robert Lipka, absolwent PWSZ w Nowym Sączu, zwyciężył w tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Wysokiej. Jak sam przyznaje, stara się eksperymentować w swoich pracach, łącząc media tradycyjne i nowoczesne. Tym razem artysta stworzył cykl oparty na druku i rzeźbie. Obiekty zatytułowane ,,The Meaning of the Body / Znaczenie ciała” zdobyły uznanie jury, a w ręce autora trafiła nagroda w wysokości 2000 złotych.

Festiwal Sztuki Wysokiej organizowany był już po raz dziewiętnasty przez Galerię Stalowe Anioły w Bytomiu. Tegorocznej edycji przyświecało hasło: „To Sztuka! być Kobietą”, w które idealnie wpisało się dzieło Roberta.

Cykl stworzony przez artystę składa się z trzech prac o wymiarach 90 x 60 cm każda. Obiekty są przestrzenne, utrzymane w szarej kolorystyce. Łączą w sobie druk cyfrowy i rzeźbę ceramiczną.

– Najlepiej czuję się w grafice cyfrowej z racji doświadczenia i ukończonych studiów, które kierunkują na działania w obrębie mediów cyfrowych. Natomiast graficzny aspekt w moich pracach jest zwykle jednym z elementów tworzących większą całość. Staram się eksperymentować w obrębie różnych mediów, co widać w nagrodzonej pracy, w której wykorzystuję glinę ceramiczną, To dla mnie nowe doświadczenie – wyjaśnia artysta w rozmowie z nami.

Robert Lipka ma 29 lat. W 2012 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu na specjalności Edukacja Plastyczna z Informatyką, a swój dyplom artystyczny stworzył w pracowni grafiki warsztatowej pod okiem profesora Krzysztofa Tomalskiego. Dwa lata temu uzyskał tytuł magistra sztuki w ramach kierunku Projektowanie Gier na cieszyńskim Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie jest doktorantem w katedrze Nowych Mediów.

Ma za sobą liczne wystawy i konkursy, również o charakterze międzynarodowym. Jak sam pisze, zajmuje się szeroko pojętą grafiką, projektowaniem oraz działaniami w obrębie mediów interaktywnych, a przedmiotem jego twórczości jest zwykle dialog z przestrzenią i jej formą.

Sztuka zajmuje nie tylko życie zawodowe Roberta, ale i osobiste – swoją pasję dzieli z żoną. Studiowali razem w PWSZ w Nowym Sączu. Małgorzata Szram-Lipka w 2015 roku ukończyła Grafikę na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Obecnie również jest doktorantką.

Robertowi gratulujemy sukcesu i życzymy wielu inspiracji oraz kolejnych wspaniałych osiągnięć.

fot. Robert Lipka, Andrzej Płochocki

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.