Raport. Pod względem ilości szczepień wypadamy blado

Poziom wyszczepienia w gminach sądeckich

27 września tego roku minie 9 miesięcy, odkąd pierwsza osoba w Polsce – pielęgniarka pracująca w Warszawie – przyjęła dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Do 13 września w naszym kraju w pełni zaszczepiło się 19 106 619 osób. To wciąż za mało, by osiągnąć odporność populacyjną. Jak wygląda sytuacja na Sądecczyźnie? Sprawdziliśmy, kiedy szczepiło się najwięcej osób, a także jaki odsetek mieszkańców poszczególnych gmin przyjął wymagane dawki.

W ciągu ostatniego tygodnia (6-12 września) w powiecie nowosądeckim wykonano łącznie 825 szczepień przeciw COVID-19, z kolei w Nowym Sączu – 333. Należy dodać, że mowa tu zarówno o przyjmowaniu pierwszej (i jedynej w przypadku jednego z preparatów) dawki, jak i drugiej. Tak niskich wyników nie było od stycznia.

Dla porównania zestawmy te liczby z danymi z tygodni, w których wykonano najwięcej szczepień. W przypadku powiatu nowosądeckiego mowa tu o okresie od 31 maja do 6 czerwca. Podano wówczas 8604 dawki szczepionki – czyli nieco ponad 10 razy więcej, niż w ubiegłym tygodniu. Jeśli chodzi o Nowy Sącz, „szczyt” osiągnięto miesiąc później, od 28 czerwca do 4 lipca, kiedy to wykonano 4666 szczepień. To aż 14 razy więcej niż w okresie od 6 do 12 września.

Taka tendencja spadkowa dotyczy nie tylko Sądecczyzny. W całej Polsce wykonuje się coraz mniej szczepień, a zainteresowanie widocznie maleje. W obliczu nadchodzącej jesieni i wzroście liczby zakażeń koronawirusem w ostatnim okresie, taka obserwacja nie napawa optymizmem.

Poziom wyszczepienia w poszczególnych gminach Sądecczyzny (…)

PRZECZYTAJ W SPECJALNYM WYDANIU DTS ZDROWIE. ZA DARMO!:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.