Dwunastu radnych chce zmiany. Zapewniają, że w sprawie odwołania Iwony Mularczyk będą uparci

Dwunastu radnych chce zmiany. Zapewniają, że w sprawie odwołania Iwony Mularczyk będą uparci

Leszek Zegzda

Kartkę z napisem „dymisja od zaraz” – pokazał do kamery na koniec ostatniej sesji Rady Miasta Nowego Sącza Józef Hojnor, manifestując w ten sposób swój brak akceptacji odnośnie decyzji podejmowanych przez przewodniczącą rady miasta. Wczoraj radni dwóch klubów: Koalicji Nowosądeckiej i Koalicji Obywatelskiej zwołali konferencję prasową, na której zapowiedzieli, że będą do skutku domagać się odwołania przewodniczącej Iwony Mularczyk i powrotu do sesji w tradycyjnej formie. – Ciągle mam nadzieję że pani przewodnicząca zreflektuje się i najbliższe posiedzenie odbędzie się w ratuszu – mówi radny Leszek Zegzda.

Lockdown w Polsce dawno się skończył, ale jest wyjątek: sądeccy radni cały czas obradują nie wychodząc z własnych domów. Zdalne posiedzenia trwają od wiosny ubiegłego roku. W tym tygodniu sesja odbyła się ponownie w trybie on-line. Gdyby odbywała się w ratuszu, prawdopodobnie doszłoby do odwołania przewodniczącej Iwony Mularczyk, ponieważ dwunastu radnych podpisało się pod projektem uchwały dotyczącym odwołania jej z funkcji jaką sprawuje w prezydium. Przewodnicząca nie dopuściła jednak do głosowania w swojej własnej sprawie tłumacząc, że w trybie on-line nie można głosować w sprawach personalnych, z zachowaniem prawa do głosowania tajnego. Wcześniej wielokrotne apele o zwołanie sesji w ratuszu pozostały bez jej reakcji. Na pytania o powrót tradycyjnej formy obrad Iwona Mularczyk za każdym razem odpowiada przypomnieniem, że jest epidemia.

Jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, spotkamy się na sali. Teraz rozmawiamy o finansach miasta, nie zajmujemy się stołkami. Na to przyjdzie czas – oświadczyła w minioną środę.

Mamy liczne zastrzeżenia do pracy prezydium Rady Miasta Nowego Sącza. W szczególności do pani przewodniczącej. W związku z tym przygotowaliśmy  projekt uchwały o odwołanie jej z funkcji. Przypomnę, że na poprzedniej sesji przyjęliśmy apel żeby już nie obradować w trybie zdalnym. Jesteśmy w sytuacji patowej. Od osoby, której dotyczy wniosek o odwołanie, zależy kiedy i czy w ogóle ten wniosek zostanie poddany pod obrady – tłumaczył wczoraj na konferencji prasowej radny Maciej Prostko.

Pani przewodnicząca  zapewnia, że dopuści do głosowania na sesji zwołanej w normalnym trybie, a zwołanie sesji w normalnym trybie odkłada ad calendas Graecas*. Od wielu miesięcy nie ma żadnych podstaw do utrzymywania zdalnych obrad, a tu z uporem maniaka, wiadomo dlaczego, utrzymuje się taką sytuację. To jest to nie do przyjęcia – mówił radny Leszek Zegzda.

Maciej Prostko zapewnił, że dwunastu radnych, którzy podpisali się pod projektem uchwały w sprawie odwołania przewodniczącej podejmie kolejne kroki w tej sprawie.

Nie będziemy jednak zdradzać w tym momencie naszej strategii – zaznaczył.

Rady Józef Hojnor uchylił rąbka tajemnicy nadmieniając, że „pozostaje na droga prawna, interwencja u wojewody i w Sądzie Administracyjnym.

 

 ad calendas Graecas –  sentencja łacińska dosł. „na kalendy greckie”, czyli nigdy; na świętego Dygdy; na święty nigdy, na czas nieokreślony

Czytaj też:

Łączy nas piłka, dzieli nas polityka

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Ewa Novel tuż przed finałem Szansy na sukces

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.