Radni zdecydowali o nazwach rond. Obyło się bez bajek

Radni zdecydowali o nazwach rond. Obyło się bez bajek

Propozycji dla trzech nowosądeckich rond początkowo było sześć: rondo im.: Misia Uszatka, Henryka Ferenca, Ojca Józefa Andrasza SJ, mjr. Juliana Zubka ps. „Tatar”, Bolka i Lolka i świętej Rity. Finalnie, podczas wczorajszej sesji rady miasta, wycofano się z trzech pomysłów.

Rondo u zbiegu ul. 1 Brygady i Freislera, za zgodą radnych, przyjęło nazwę ,,Rondo im. św. Rity”. W Nowym Sączu znajduje się Sanktuarium Świętej Rity, a w nim obraz, do którego pielgrzymują i przed którym od lat proszą o łaski, mieszkańcy regionu. Pomysłodawczynią nadania takiej nazwy była Krystyna Witkowska z klubu Koalicji Obywatelskiej. To była jedyna propozycja nazwy w przypadku tego ronda.

Pomysłów na nazwanie ronda u zbiegu Al. Piłsudskiego i ul. Nawojowskiej było dwa: ,,Rondo im. Henryka Ferenca” i ,,Rondo Misia Uszatka”. Finalnie radni wycofali z porządku obrad wniosek dotyczący nazwy ,,Rondo Misia Uszata”, a następnie poparli drugą propozycję. O to, aby nadać imię urodzonego w Zawadzie żołnierza Henryka Ferenca wystąpiła m.in. Fundacja ,,Osądź mnie Boże”.

Propozycji nazwy dla trzeciego ronda – u zbiegu ul. Kamiennej, Prusa i Al. Piłsudskiego było początkowo najwięcej, bo aż trzy: im. Ojca Józefa Andrasza SJ”, mjr. Juliana Zubka ps. „Tatar” oraz Bolka i Lolka. Radni przegłosowali wycofanie dwóch propozycji i finalnie poparli pomysł nazwania ronda im. Ojca Józefa Andrasza SJ. Duchowny pochodził z Wielopola. Przed II wojną światową, jak i w jej trakcie dał się poznać jako wytrawny spowiednik i kierownik duchowy. Jego penitentką była św. siostra Faustyna. W jej duchowym ,,Dzienniczku” jest najczęściej wymienianym kapłanem (59 razy) i odegrał w jej życiu ogromną rolę.

Więcej o patronach rond przeczytacie w artykule: Rondo Bolka i Lolka, Misia Uszatka, św. Rity, Juliana Zubka… Radni wkrótce zdecydują, jakie nazwy nadać

Fot. UM Nowy Sącz/
arch. dts24.pl