Rondo Bolka i Lolka, Misia Uszatka, św. Rity, Juliana Zubka… Radni wkrótce zdecydują, jakie nazwy nadać

Rondo Bolka i Lolka, Misia Uszatka, św. Rity, Juliana Zubka… Radni wkrótce zdecydują, jakie nazwy nadać

24 października nowosądeccy radni zadecydują, jak nazwać ronda, które powstały w bieżącym roku. Propozycji jest sześć: rondo im.: Misia Uszatka, Henryka Ferenca, Ojca Józefa Andrasza SJ, mjr. Juliana Zubka ps. „Tatar”, Bolka i Lolka. Pomiędzy nimi święta Rita.

Rondo u zbiegu ul. 1 Brygady i Freislera, o ile zgodzą się na to radni, przyjmie im. Świętej Rity. W Nowym Sączu znajduje się Sanktuarium Świętej Rity, a w nim obraz, do którego pielgrzymują i przed którym od lat proszą o łaski, mieszkańcy regionu. Pomysłodawczynią takiej nazwy jest Krystyna Witkowska z klubu Koalicji Obywatelskiej. To jedyna propozycja w przypadku tego ronda.

Inaczej jest w przypadku ronda u zbiegu Al. Piłsudskiego i ul. Nawojowskiej. Tutaj ze sobą konkurują dwie nazwy: ,,Rondo im. Henryka Ferenca” i ,,Rondo Misia Uszatka”. O to, aby nadać imię urodzonego w Zawadzie Henryka Ferenca wystąpiła m.in. Fundacja ,,Osądź mnie Boże”.

 

Drugą propozycją złożoną przez prezydenta miasta Ludomira Handzla jest nazwa ,,Rondo Misia Uszatka” , gdyż jak czytamy w jego uzasadnieniu, bajkowa postać cieszyła się sympatią milionów Polaków. ,,Miś Uszatek był bohaterem szczególnie lubianym przez dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż takim dzieciom łatwiej było identyfikować się z Uszatkiem, który przypominał dostępną wszystkim pluszową zabawkę, z drugiej strony – był bohaterem współczesnym w zachowaniu, języku i ubiorze” – czytamy. Poniżej całość.

Propozycji nazwy dla trzeciego ronda – u zbiegu ul. Kamiennej, Prusa i Al. Piłsudskiego jest najwięcej. Będzie ono nosiło imiona: Ojca Józefa Andrasza SJ”, mjr. Juliana Zubka ps. „Tatar”, albo Bolka i Lolka.

Rondo możne otrzymać również nazwę om. Ojca Józefa Andrasza SJ z Wielopola. ,, Przed II wojną światową, jak i w jej trakcie dał się poznać jako wytrawny spowiednik i kierownik duchowy. Jego penitentką była św. siostra Faustyna. W jej duchowym ,,Dzienniczku” jest najczęściej wymienianym kapłanem (59 razy). Na jego polecenie namalowano łagiewnicki obraz ,,Jezu Ufam Tobie” – czytamy w uzasadnieniu. Jezuicki proces beatyfikacyjny kapłana rozpoczął się w ubiegłym roku. Przyczynili się do tego mieszkańcy Kamionki Wielkiej, którzy dali świadectwo o księdzu i zapoczątkowali ,,prywatny” kult ojca Andrasza. Za sprawą ,,Dzienniczka” św. siostry Faustyny, ksiądz stał się jednym z najbardziej znanych mieszkańców Sądecczyzny na świecie – tak twierdzi wnioskodawcy projektu, w tym radny Andrzej Pancerz. Rondo wychodzi w kierunku Kamionki Wielkiej, stąd pomysł, aby nadać mu właśnie takie imię.

Trzecią propozycją nazwy jest ,,Rondo Bolka i Lolka”. Zaproponował ją prezydent miasta.

Czytaj także: Dziennikarze TVP zaatakowani przez Romów w Koszarach. Nagrywali program „Alarm!”

Graf. Iwona Kamieńska 

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Reklama