Miasteczko Galicyjskie: Rabacja – Akcja !

Miasteczko Galicyjskie: Rabacja – Akcja !

Doskonała obsada aktorska, niecodzienne miejsce wystawiania sztuki i publiczność czynnie uczestnicząca w spektaklu… Wczorajszy wieczór w sądeckim Miasteczku Galicyjskim był wyjątkowy. Nawet ulewny deszcz nie przeszkodził miłośnikom teatru. W ramach festiwalu „Genius Loci” został zaprezentowany spektakl pt: „Rabacja” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Spektakl w niczym nie przypominał standardowego przedstawiania. Nie było jednej sceny i krzeseł na których publiczność siedziała od początku do końca sztuki. Pomimo ulewnego deszczu oglądający wraz z aktorami w trakcie spektaklu przemieszczali się po różnych miejscach na terenie Miasteczka. Ten zabieg pozwolił publiczności zapamiętać tę sztukę na długo…

Wspaniała gra aktorska, Miasteczko Galicyjskie doskonale oddające klimat roku 1846, zmrok, gra świateł, muzyka i deszcz – to wszystko potęgowało uczucie, że jesteśmy w centrum rozgrywających się zdarzeń. Akcja rozpoczęła się na rynku, skąd publiczność przeszła do kościoła. Wszyscy widzowie byli członkami chłopskiej społeczności. Co więcej, byli przez aktorów angażowani w układanie ławek i przygotowywanie broni niezbędnej do walki ze szlachtą. Poszczególne sceny rozgrywały się w różnych miejscach, które przedstawiały trzy różne perspektywy: chłopa, Austriaków i szlachty. Czas trwania scen odliczały zegary.

Spektakl przedstawiał sytuację sprzed ponad 150 lat.  Inscenizował przebieg zdarzeń w zachodniej Galicji o charakterze pańszczyźnianym i antyszlacheckim. Każdej perspektywie odpowiada inne miejsce. Rzeź Galicyjska jest epizodem w naszej historii, o którym ostatnio dużo się mówi. Sztuka pokazuje genezę tych zdarzeń.

W spektaklu wystąpili aktorzy teatru Słowackiego: Agnieszka Judycka, Agnieszka Kościelniak, Grzegorz Łukawski, Tomasz Międzik, Sławomir Rokita, Jerzy Światłoń i Tadeusz Zięba. Wzięli w nim też udział sądeczanie w regionalnych – lachowskich strojach, którzy wzbogacili spektakl swoim śpiewem oraz grą na instrumentach (skrzypce i instrumenty perkusyjne) .

Spektakl można obejrzeć jeszcze dziś o godz. 18:00 w Miasteczku Galicyjskim.


 

pokaz 22 września 2017 r., godz. 18:00
miejsce: Miasteczko Galicyjskie (Nowy Sącz ul. Lwowska 226)
reżyseria: Jakub Roszkowski

BILETY W CENIE 10 ZŁ DO NABYCIA W KASIE DOMU GOTYCKIEGO (ul. Lwowska 3) oraz MIASTECZKA GALICYJSKIEGO (ul. Lwowska 226)

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama