PSZOK w Miłkowej. Były protesty, ale umowa już podpisana

PSZOK w Miłkowej. Były protesty, ale umowa już podpisana

PSZOK Miłkowa

Choć plany te spotkały się z protestem ze strony sporej grupy mieszkańców, wygląda na to, że ostatecznie zostaną zrealizowane. Umowa na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Miłkowej została podpisana.

O sprawie budowy PSZOK-u w gminie Korzenna zrobiło się głośno pod koniec ubiegłego roku, choć temat pojawiał się już od kilku lat. Jedna z typowanych lokalizacji znajdowała się w Łęce, jednak tamtejsi mieszkańcy sprzeciwili się i z pomysłu zrezygnowano. Następnie punkt miał powstać w Wojnarowej, ale okazało się, że kolidowałoby to z planami budowy jednostki wojskowej. Ostatecznie padło na okolice kamieniołomu w Miłkowej.

Podczas zebrania wiejskiego, które odbyło się w Miłkowej we wrześniu 2021 roku zorganizowano w tej sprawie głosowanie. Wzięło w nim udział 41 osób. Większość opowiedziała się ,,za” budową. Jednak na tym temat nie został zakończony. Jakiś czas później część mieszkańców zaczęła protestować, żądając między innymi ponownego zebrania wiejskiego w tej sprawie. Jak argumentowali, nikt ich nie poinformował, że na poprzednim będzie poruszana ta kwestia, o czym informowaliśmy TUTAJ.

Ponowne spotkanie miało miejsce 19 grudnia w Hali Sportowo-Widowiskowej w Korzennej. Jak relacjonowaliśmy TUTAJ, nie zabrakło transparentów, okrzyków, wzajemnych oskarżeń oraz taczek wypełnionych odpadami.

Protestujący zaznaczali, że boją się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Ich zdaniem wybrana lokalizacja nie jest odpowiednia. Ponadto nie dowierzali zapewnieniom wójta i sołtysa, że tego typu obiekty są nieszkodliwe i dobrze zabezpieczone. Swoje stanowisko argumentowali też przypuszczeniami, że nawet jeśli na początku wszystko będzie zgodne z obietnicami, to z czasem się to zmieni. Zapowiadali, że nie odpuszczą.

Umowa podpisana

Wszystko wskazuje jednak na to, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Miłkowej zostanie oddany do użytku w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy. Prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Korzenna Stanisław Przychocki podpisał już umowę z właścicielem firmy EKO-REM-BUD Janem Cabakiem na wykonanie obiektu.

Jak informują przedstawiciele Urzędu Gminy Korzenna, w ogłoszonym przez PUK przetargu wpłynęła tylko jedna oferta. Opiewała na kwotę 3,5 mln złotych, co znacznie przekraczało zaplanowaną przez zamawiającego sumę ponad 2 milionów. Ostatecznie w trakcie negocjacji uzgodniono cenę na ponad 2,7 miliona i podpisano umowę z wykonawcą.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W tym roku najważniejsze będą prace projektowe, a następnie ruszą roboty budowlane. Zakończone zostaną w przyszłym roku.

PSZOK ma znaleźć się obok kamieniołomu przy drodze powiatowej w Miłkowej. W planach jest utwardzenie terenu, budowa miejsc postojowych, placu gospodarczego, drogi dojazdowej i chodników. Powstanie także magazyn, warsztat i pomieszczenia administracyjno-socjalne.

– Zamontowana zostanie także waga najazdowa, a cały teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem. Całość zostanie ogrodzona, a elementem towarzyszącym będzie ścieżka edukacyjna wraz z terenem zielonym – informują przedstawiciele Urzędu Gminy Korzenna.

fot. UG Korzenna, archiwum dts24 – KNB

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.