Profilaktyka raka piersi – badanie palpacyjne piersi

Profilaktyka raka piersi – badanie palpacyjne piersi

Samobadanie piersi jest ważnym elementem profilaktyki raka piersi. Należy je wykonywać systematycznie od 20 roku życia, raz w miesiącu, najlepiej 2 lub 3 dni po zakończeniu miesiączki. Kobiety po menopauzie mogą wybrać dowolny dzień miesiąca (np. pierwsza sobota).

Samokontrola piersi jest łatwym badaniem, które można przeprowadzić samodzielnie w swoim domu. Wystarczy odrobina chęci i regularność.

Samodzielne badanie piersi składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na oglądaniu piersi, drugi na badaniu dotykowym.

OGLĄDANIE PIERSI W POZYCJI STOJĄCEJ

1.Stań przed lustrem, swobodnie opuść ramiona. Zwróć uwagę na zmiany w wyglądzie piersi, w ich kształcie i wielkości. Przyjrzyj się swojej skórze, czy nie dostrzegasz na niej wgłębień, zmarszczeń, dołków lub zmiany jej koloru. Zwróć szczególną uwagę na część piersi przy dole pachowym oraz nad i pod obojczykiem.

  1. To samo wykonaj z rękoma uniesionymi do góry, a później opartymi na biodrach.
  2. Następnie odwróć się tak, by zobaczyć biust z jednego, a potem drugiego boku. Staraj się zaobserwować ewentualne zmiany w konturach piersi.
  3. Zwróć uwagę na wygląd brodawek. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich płyn.

BADANIE DOTYKOWE W POZYCJI STOJĄCEJ

Kolejny etap to badanie piersi w pozycji stojącej, które możesz wykonać pod prysznicem. Gdy skóra jest namydlona, łatwiej wyczuć wszelkie zmiany. Pamiętaj, aby badać piersi tak, by wyczuć ich miąższ, a nie tylko samą skórę. Rób to powoli i uważnie.

  1. Unieś prawą rękę za głowę, trzema palcami lewej ręki, zbadaj prawą pierś. Przesuwaj palce od obwodu piersi aż do środka zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  2. Następnie naciśnij brodawkę i sprawdź czy nie wydobywa się z niej płyn.
  3. Na koniec zbadaj dół pachowy oraz okolice nad i pod obojczykiem.
  4. Tak samo zbadaj lewą pierś.

 

W POZYCJI LEŻĄCEJ

Badanie wykonaj również w pozycji leżącej. Połóż się wygodnie na plecach.

  1. Podłóż prawą rękę pod głowę, tak aby łokieć był wysoko w górze. Kobiety o większym biuście powinny pod bark położyć poduszkę. Następnie lewą dłonią uciskaj prawą pierś i przesuwaj dłoń po całej jej powierzchni. Aby badanie było dobrze przeprowadzone, należy nie pomijać żadnego fragmentu piersi, a dłoń trzymać równolegle do powierzchni skóry.
  2. Następnie zbadaj lewą pierś, kładąc pod głowę lewą rękę i dotykając piersi prawą dłonią.
  3. Sprawdź również, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych pod pachą oraz nad i pod obojczykiem.

Jeżeli podczas badania zauważysz niepokojące objawy, nie czekaj, koniecznie zgłoś się do lekarza – bo czas ma znaczenie!

W ramach realizowanego projektu pn. „Badaj piersi – dbaj o zdrowie!” Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Prądnickiej 80 wraz z Partnerem Projektu Pracownią RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o.o. w Gorlicach przy ul. Piekarskiej 1 serdecznie zaprasza kobiety  między 50 a 69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne i zapewnia wysokospecjalistyczną diagnostykę obrazową przy zastosowaniu nowoczesnych metod i urządzeń.

 

Zespół Projektowy „Badaj piersi – dbaj o zdrowie!”

Projekt „Badaj piersi – dbaj o zdrowie!” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80, 31-202 Kraków; tel. 12 614 33 55

Pracownia RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o.o., ul. Piekarska 1, 38-300 Gorlice, tel. 18 352 20 03

tekst sponsorowany

Reklama