Odznaczenia państwowe dla ks. prałata Stanisława Czachora i Władysławy Franczak

Odznaczenia państwowe dla ks. prałata Stanisława Czachora i Władysławy Franczak

ksiądz prałat Stanisław Czachor, Władysława Franczak

Ksiądz prałat Stanisław Czachor oraz Władysława Franczak otrzymali przyznawane przez prezydenta odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 22 sierpnia, w nowosądeckim magistracie.

Ksiądz prałat Stanisław Czachor został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała także Władysława Franczak. Wręczenia dokonał minister Piotr Ćwik, zastępca szefa kancelarii prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

– To wielki honor i zaszczyt dla mnie, że w imieniu prezydenta mogę wręczać te odznaczenia, dziękując przy tym za piękne świadectwo, które dali państwo swoim życiem poprzez swoje działanie, słowo i postawę – zwrócił się do odznaczonych Piotr Ćwik.

Jesteście bohaterami! W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy przekazuję wielkie wyrazy uznania i podziękowania, życząc wszelkiej pomyślności i zdrowia – dodał.

Dla zgromadzonych gości, którzy osobiście znają księdza Stanisława Czachora oraz Władysławę Franczak, był to moment bardzo wzniosły. Przemówienia laudacyjne wygłosił między innymi Andrzej Szkaradek, który przypomniał zgromadzonym zasługi księdza prałata, wyrażając przy tym ogromną wdzięczność i uznanie za nauczanie, czas i słowa duchownego.

– Kocham Was! Moje serce przez 53 lata zostawiłem tutaj, dlatego od tych słów zaczynam. Bardzo dziękuję panu ministrowi, proszę przekazać podziękowania i ukłony prezydentowi. Medal, który otrzymałem, jest wielkiej wartości, przyjąłem go z wielkim wzruszeniem i dzielę się nim z moimi rodzicami. Dziękuję im za to, że mnie czynem uczyli miłości do ojczyzny – mówił ks. Stanisław Czachor.

– Nigdy nie przemawiałam. Powiem to, co w sercu czuję. Chcę podziękować ,,Solidarności”, to dla nas była świętość, byliśmy bezinteresowni i myśleliśmy tylko o ojczyźnie – wyznała Władysława Franczak.

„Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości”

Podczas uroczystości wręczono także „Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości” za zasługi dla Rzeczpospolitej Polskiej. Otrzymali je: Józef Ciuła, Adam Hebenstreit, Bożena Jawor, Zygmunt Lis, Maria Oćwieja, Jadwiga Pach, Krzysztof Pawłowski, Marek Poremba, Jolanta Streer, Joanna Wituszyńska, Ryszard Zagórski.

Podczas uroczystości głos zabrał także prezydent miasta Ludomir Handzel. Gospodarz Nowego Sącza podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie w imieniu mieszkańców i odznaczonych.

Nie jestem godny, aby wypowiadać się w sprawach dotyczących ojczyzny, patriotyzmu, czy polskości, to właśnie Wasze życie stanowiło o tym – przemówił prezydent miasta do odznaczonych.

W uroczystościach wzięli udział także parlamentarzyści: Patryk Wicher, Anna Paluch, Jan Duda, senator Wiktor Durlak oraz licznie przybyli przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” m.in.: Andrzej Szkaradek.

Czytaj też: Tarcza dla organisty z kościoła św. Kazimierza, który pół wieku obdarowywał ludzi muzyką

(DSZ)

fot. Urząd Miasta Nowy Sącz