Grybów. Kolejny raz tysiące mieszkańców odciętych od wody. Są dwie przyczyny

Grybów. Kolejny raz tysiące mieszkańców odciętych od wody. Są dwie przyczyny

Grybów, awaria wody, bakterie coli

Nie minęło dwa tygodnie od problemów z wodą pitną w Grybowie, a mieszkańcy ponownie zostali od niej odcięci. Minimum trzy tysiące osób znów musi korzystać z beczkowozów rozmieszczonych po mieście. Tym razem przyczyny braku wody są dwie.

Wczoraj (22 sierpnia), w ramach nadzoru sanitarnego, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu pobrał próbki wody z wodociągu publicznego w Grybowie. Sprawozdania cząstkowe z badań wody wykazały w punkcie poboru SUW „Park ” obecność bakterii grupy coli, obecność Escherichia coli; w punkcie poboru: Hydrofornia H1 obecność bakterii grupy coli; w punkcie poboru SUW „Równie ” przekroczenie parametru mętności.

W związku z tym, inspektor wydał decyzję administracyjną i nakazał w terminie natychmiastowym przeprowadzenie niezbędnych zabiegów higieniczno-sanitarnych, aby oczyścić ujęcie. Obecnie woda może być używana tylko do prac porządkowych, np.: mycia podłóg, spłukiwania toalet oraz działań przeciwpożarowych. W mieście znów pojawiły się beczkowozy z wodą do picia. Można z nich skorzystać w grybowskim rynku, przy ul. Bema i na osiedlu 600-lecia. Jutro zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca.

Jak wyjaśnia w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Grybowa Paweł Fyda, po tym, jak początkiem sierpnia w ujęciu wykryto bakterie coli, zalecił częstsze kontrole stanu wody.

– Mamy niewielkie przekroczenia i dla bezpieczeństwa mieszkańców wyłączyliśmy sieć. Organizujemy dodatkowe beczkowozy, nie jest to proste, bo nie tylko my mamy problem z wodą. Po drugie, w niektórych obszarach może woda nie być dostarczana, ponieważ w trakcie wczorajszej burzy uległy przepięciu sterowniki i są obecnie wymieniane- tłumaczy w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Grybowa Paweł Fyda.

1 sierpnia również Grybowianie zostali odcięci od wody. Wówczas ustalono, że przyczyną było wprowadzenie do zbiorczej kanalizacji sanitarnej nieprawidłowo podczyszczonych ścieków zawierających zbyt dużą ilość tłuszczów i olejów. Spowodowało to przepełnienie studzienki rewizyjnej zlokalizowanej w Parku Miejskim i przeniknięcie ścieku do jednej ze studni, która zlokalizowana jest w niewielkiej odległości od studzienki rewizyjnej. O sytuacji informowaliśmy —>TUTAJ.

Fot. arch. dts24.pl

Reklama