Bobowa. „Jeszcze nie jest za późno” – przekonują Zbigniew Preisner i Lisa Gerrard

Bobowa. „Jeszcze nie jest za późno” – przekonują Zbigniew Preisner i Lisa Gerrard

„Kilka lat temu byliśmy z Lisą Gerrard w małej synagodze w Bobowej. Gdy do niej weszliśmy, Lisa zaczęła śpiewać. Okazało się, że jest tam przejmująca akustyka. Powiedziałem wtedy: spróbujmy nagrać coś razem. Przygotowałem wstępy do kompozycji. Umówiliśmy się z Lisą, że przed nagraniem nie będzie ich znała. Zaczynałem grać, a ona śpiewała.. Wspólne improwizowaliśmy. To miała być wakacyjna zabawa…” – tak Zbigniew Preisner opowiada o albumie „It’s not too late”. Wspólne dzieło Preisnera i obdarzonej anielskim kontraltem, wokalistki Dead Can Dance, trafi na półki sklepów muzycznych i do sieci 14 października.

Mając 12 lat Lisa wymyśliła własny język. „Wierzę że rozmawiam z Bogiem, kiedy śpiewam w tym języku” – opowiadała. O czym opowiadają kompozycje składające się na płytę, która narodziła się w bobowskiej synagodze?

Żyjemy w najbardziej niebezpiecznych czasach od II wojny światowej. Razem z Lisą Gerrard chcemy wam opowiedzieć o naszym wspólnym świecie. Naszą bronią jest muzyka. Ona nie zabija. Ona wskrzesza i powołuje do życia nadzieję. Jeszcze nie jest za późno –  wyjaśnia kompozytor.

Improwizacja będąca punktem wyjścia dla płyty leżała przez kilka lat w „szufladzie”. Do głosu Lisy nagranego w synagodze Zbigniew Preisner dołożył kolejne muzyczne niezwykłości: na fortepianie zagrał Dominik Wania, na wiolonczeli Magdalena Pluta i na saksofonie – Jerzy Główczewski

Tytułowej kompozycji od 30 września można słuchać na wszystkich platformach digitalowych. 14 października posłuchamy całości.

Pierwszym wspólnym projektem Lisy Gerrard i Zbigniewa Preisnera była płyta „Pamiętniki pisane nadzieją”(„Diaries of Hope„) nagrana w 2013 roku, poświęcona pamięci ofiar Holocaustu. Artyści nagrali wspólnie muzykę do filmów „Lies We Tell” i „Valley of Shadows” oraz do albumu „Melodie mojej młodości” („Melodies Of My Youth”).

Czytaj też:

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama