Pracownik sądeckiego Cechu laureatem prestiżowej nagrody literackiej

Pracownik sądeckiego Cechu laureatem prestiżowej nagrody literackiej

Piotr Tengowski, pracownik Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Nowym Sączy, otrzymał Nagrodę Specjalną im. Władysława Reymonta za książkę „Dzieje rzemiosła nowosądeckiego”, wydaną z okazji 130-lecia sądeckiego Cechu. Uroczysta gala, podczas której przyznano literackie wyróżnienia odbyła się w Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.

W tym roku po raz pierwszy Nagrodę Literacką im. Władysława St. Reymonta przyznano w trzech kategoriach – za całokształt twórczości, za dzieło literackie oraz za działalność okołoliteracką. Pisarzy nagradzało jury, w skład którego weszli pisarze-laureaci Nagrody, prezydium Zarządu ZRP i szefowie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Literatów Polskich.


Miło nam poinformować, że Nagrodę Specjalną im. W. Reymonta, przyznawaną rzemieślnikom-pisarzom wręczono pracownikowi naszego Cechu, Piotrowi Tengowskiemu za wydaną z okazji 130-lecia sądeckiego Cechu książkę „Dzieje rzemiosła nowosądeckiego”. [O tym czytaj też: Monografia sądeckich rzemieślników]. Kolejnym sądeckim akcentem podczas Gali było wyróżnienie dla nominowanej do nagrody przez Izbę Rzemieślniczą w Nowym Sączu Jadwigi Marzec za książkę „Marzenia nie liczą lat”, w której przedstawiono fascynujące losy Grażyny Kulig, długoletniej członkini naszego Cechu rzemieślniczki-tapicerkichwalą się sądeccy rzemieślnicy.

Jak relacjonują, laudację na rzecz autora wygłosił obecny na uroczystości prezes Zarządu, Starszy Cechu Jan First, który przedstawiając Piotra Tengowskiego powiedział: – Wydana nakładem finansowym cechu książka prezentuje rzemiosło od założenia grodu w 1292 roku do dnia obecnego. Książka ukazała się w 130-lecie Cechu, ale również wplotła się w obchody 725-lecia lokacji miasta Nowego Sącza, bo przecież rzemiosło i kupiectwo tworzyło miasto i jego historię.
Wyróżnienia dla środowiska rzemieślniczego otrzymali również: Wacław Napierała za publikację „Klemens Napierała zwykły życiorys zwykłego patrioty” oraz biogram do książki „Nasza Syberiada” pt. „Ministranci księdza Macieja”, oraz kaznodzieja, rekolekcjonista, autor audycji radiowych i felietonów ks. Piotr Brząkalik.
Nagrodę Literacką im. Reymonta za całokształt twórczości odebrał prozaik, poeta, reżyser i krytyk filmowy Piotr Wojciechowski. Laur Literacki im. Reymonta za dzieło literackie przypadł pisarzowi, eseiście, historykowi literatury i tłumaczowi Wacławowi Sadkowskiemu za książkę „Ktoś taki jak ty (spowiedź bastarda wieku XX)”.
W imieniu kapituły wyróżnienia wręczył prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jan Gogolewski: –
Ta nagroda, tak ceniona w środowisku literackim, została po 7 latach przerwy wskrzeszona. O jej randze świadczą nie tylko wybitni laureaci (…), ale również fakt, że ci wybitni laureaci na okładkach książek wydawanych przez siebie jako nagrodę bardzo ważną, zawsze wymieniają Nagrodę im. Władysława. St. Reymonta – mówił.
Nagroda Literacka im. Władysława St. Reymonta została ustanowiona w 1994 r. dla upamiętnienia postaci wybitnego pisarza-rzemieślnika-Noblisty. Organizatorem i fundatorem nagrody jest Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP).

Źródło i fot. http://www.cech.nowysacz.com.pl

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama