Pracownicy sądeckiego Newagu dali sobie upuścić 145 litrów krwi. Tyle lat istnieje Newag

Pracownicy sądeckiego Newagu dali sobie upuścić 145 litrów krwi. Tyle lat istnieje Newag

Jeden człowiek  nosi w sobie około 5 litrów krwi. Ludzie z nowosądeckiego Newagu oddali ponad 145 litrów, aby w ten wyjątkowy sposób uczcić 145-lecie Newagu. 145 litrów krwi może uratować życie przynajmniej kilkudziesięciu, a być może nawet kilkuset osób. Jednym z liderów tej akcji jest Andrzej Lis – honorowy krwiodawca, który po oddaniu stu litrów pełnej krwi czeka na wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Pan Andrzej jest członkiem Starosądeckiego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK i prezesem Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Starym Sączu. Z krwiodawcami z Newagu przyjaźni się od wielu lat…

Klub Honorowych dawców krwi przy NEWAGU postanowił uczcić jubileusz firmy oddając tyle krwi, ile lat liczy sam Newag. Wczoraj rozmawiałem z Celiną Pancerz – pielęgniarką koordynującą pracę nowosądeckiego Centrum Krwiodawstwa i mam jej potwierdzenie, że wynik już został osiągnięty. To dla nas wszystkich powód do radości i dumy i jednocześnie okazja do podziękowań dla całego zarządu Newagu z prezesem Zbigniewem Konieczkiem na czele. Bez przychylności i bez wszechstronnego wsparcia jakie okazał nam zarządu firmy, nie byłoby tego wyniku. Chwała wszystkim krwiodawcom, którzy włączyli się w tę inicjatywę… – mówi w rozmowie z dts24 Andrzej Lis.

On sam oddaje krew od 48 lat. Jak mówi – nadszedł już ten czas, kiedy powoli musi przygotowywać się do „emerytury”, która czeka każdego krwiodawcę po 65 urodzinach. Jest rekordzistą Polski. Od 1974 roku oddał 100 litrów i 400 mililitrów bezcennego leku. Choć będzie musiał ograniczyć, a później zrezygnować z oddawania krwi, nie zamierza jednak żegnać się z aktywnością związaną z ideą krwiodawstwa. Tłumaczy, że honorowym krwiodawcą pozostaje się na całe życie a jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia…

Każdy z nas powinien zadbać, aby ktoś go kiedyś mógł zastąpić. Dlatego staramy się szerzyć tę ideę wśród młodzieży, mówić o tym jak krwiodawstwo zmienia życie każdego z nas, jak uwrażliwia na drugiego człowieka, jak sprawia, że nie można obojętnie przejść obok kogoś, kto potrzebuje pomocy – mówi honorowy krwiodawca – rekordzista ze Starego Sącza.

Pan Andrzej zadbał o to, aby honorowe oddawanie krwi stało się tradycją w jego rodzinie.

Mój syn, Krzysztof ma już oddane 27 litrów pełnej krwi, starsza córka  Edyta – osiem litrów a młodsza – Gosia ma już za sobą pierwsze doświadczenie z krwiodawstwem. Na razie jest niepocieszona, bo stwierdzono u niej jakąś alergię, która wyklucza możliwość systematycznego oddawania krwi, ale nic nie jest jeszcze przesądzone. Powolutku. Pierwsza maksyma krwiodawcy brzmi: najpierw zadbać o siebie, aby można było dbać o innych – przekonuje Andrzej Lis.

Ciekawostki o krwi:

  • Gdyby nie czerwony barwnik – hemoglobina, krew byłaby przezroczysta?
  • Liczba czerwonych krwinek w 2-3 kroplach krwi to bilion?
  • Po odda­niu krwi, jej uby­tek jest uzu­peł­niany w ciągu 4 tygo­dni?
  • Krwinki białe (lim­fo­cyty), stanowiące element układu odpornościowego, zapa­mię­tują swo­ich wro­gów. Potra­fią ich roz­po­znać i zacząć z nimi ponowną walkę nawet po kil­ku­dzie­się­ciu latach od prze­by­tej pierw­szy raz choroby?
  • We krwi mamy zapisaną więk­szość infor­ma­cji o swoim orga­niz­mie. Zaledwie 0,05 ml krwi zawiera kom­pletny genom, czyli 3 mld par nukleotydów?
  • Naj­czę­ściej wystę­pu­jącą w Pol­sce grupą krwi jest ARh+, a naj­rza­dziej ABRh-?
  • Krew grupy 0 jest znana jako „uni­wer­salny dawca”? Dlaczego? Bo można w razie koniecz­no­ści prze­to­czyć ją każ­demu, ponieważ nie posiada ani prze­ciw­ciał anty-A, ani anty-B.
  • Praw­do­po­dob­nie 20 tysięcy lat temu wszy­scy ludzie posia­dali tę samą grupę krwi – 0. Dopiero zmiana trybu życia z koczow­ni­czego na osia­dły zaowocowała powstaniem nowy typ krwi – A. Grupa AB powstała około 1000 lat temu.
  • U cier­pią­cych na ataki lęku i paniki notuje się zwięk­szoną krze­pli­wość krwi, co potwier­dza powie­dze­nie, że „krew tężeje w żyłach ze strachu”?

Specjalne wydanie DTS na jubileusz Newagu

zdjęcia: z archiwum sądeckiego Newagu

Reklama