Radni powiatowi nie przyjęli Samorządowej Karty Praw Rodziny Ordo Iuris. Wydali w tej sprawie oświadczenie…

Radni powiatowi nie przyjęli Samorządowej Karty Praw Rodziny Ordo Iuris. Wydali w tej sprawie oświadczenie…

Radni powiatu nowosądeckiego nie przyjęli Samorządowej Karty Praw Rodziny. Głosowanie w tej sprawie znalazło się w porządku obrad dzisiejszej sesji. Społeczny projekt uchwały został przygotowany przez Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej „Powiat za rodziną”. Aktywiści komitetu zebrali blisko tysiąc podpisów poparcia dla ich inicjatywy.

Samorząd powiatowy wydał oświadczenie uzasadniające swoją decyzję odmowną.

Wniesiony projekt Samorządowej Karty Praw Rodziny stanowi zbiór postulatów, których realizacja następuje w sposób prawidłowy i skuteczny na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów, bądź też które pozostają poza kompetencją Rady Powiatu Nowosądeckiego lub Zarządu Powiatu Nowosądeckiego. Rada Powiatu Nowosądeckiego wyraża uznanie dla idei złożonej inicjatywy uchwałodawczej poprzez skorzystanie z formuły, która jest instrumentem świadomego społeczeństwa obywatelskiego, jak i dla zaangażowania wszystkich biorących udział w jej realizacji” – czytamy w oświadczeniu.

Komitet „Powiat za rodziną” wnioskujący o przyjęcie karty przez nowosądecki samorząd powiatowy, argumentował potrzebę podjęcia uchwały zagrożeniami jakich dopatrują się autorzy projektu w otaczającej rzeczywistości.

„Współczesna kultura masowa, instytucje publiczne, autorytety społeczne coraz prędzej przyjmują postawę antycywilizacyjną, ze szczególnym podważaniem fundamentu chrześcijańskiego (…) Można mieć wrażenie, że Sądecczyzna jest wolna od tego, co obserwujemy w krajach Zachodu i wielkich polskich miastach. Niech jednak ostrzeżeniem dla nas będzie chociażby pierwszy tzw. marsz równości, który odbył się w Nowym Sączu w 2019 roku. Nie chcemy czekać, aż obudzimy się w nowej nieprzyjaznej rzeczywistości, lecz chcemy stawić czoła zagrożeniom, póki są one możliwe do pokonania. Ufamy, iż wprowadzenie tej uchwały przyczyni się do ochrony i poszanowania praw naszych rodzin” – przekonywał Wojciech Jaskółka, pełnomocnik komitetu.

Samorządowa Karta Praw Rodziny wywołała w całej Polsce burzliwą dyskusję i ujawniła liczne kontrowersje, choć jej treść różni się od piętnowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich uchwał dotyczących „stref wolnych od ideologii LGBT”. Dokument przygotowany przez organizację Ordo Iuris zawiera bowiem przede wszystkim sformułowania prorodzinne, pomija zaś jawne sformułowania „anty – LGBT”.

Odnosząc się do treści Samorządowej Karty Praw Rodziny radni powiatowi wypunktowali następujące spostrzeżenia:

„Jednostki oświatowe prowadzone przez Powiat Nowosądecki w sposób należyty realizują zadania edukacyjne i wychowawcze, zapewniając tym samym prymat dobra dziecka.

Powiat Nowosądecki realizuje programy profilaktyczne przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, zaś właściwe jednostki pomocy społecznej realizują bieżące działania w zakresie opieki nad rodziną. Współpracują przy tym z właściwymi organami ochrony prawnej oraz innymi jednostkami pomocy społecznej na wszystkich szczeblach administracji samorządowej. Wyrazem tego jest m.in. sprawne funkcjonowanie placówek pomocy społecznej na terenie Powiatu Nowosądeckiego, takich jak: Domy Pomocy Społecznej, Powiatowe Ośrodki Wsparcia, Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej, Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze Domy Dziecka czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Sączu.

Realizacja zadań przez Powiat Nowosądecki spełnia zagadnienia ochrony rodziny wynikające z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która – jak wynika z jej preambuły – uchwalona została:

  • dla dobra dzieci, które potrzebują szczególnej ochrony i pomocy ze strony dorosłych, środowiska rodzinnego, atmosfery szczęścia, miłości i zrozumienia, w trosce o ich harmonijny rozwój i przyszłą samodzielność życiową, dla zapewnienia ochrony przysługujących im praw i wolności,
  • dla dobra rodziny, która jest podstawową komórką społeczeństwa oraz naturalnym środowiskiem rozwoju, i dobra wszystkich jej członków, a w szczególności dzieci,
  • w przekonaniu, że skuteczna pomoc dla rodziny przeżywającej trudności w opiekowaniu się i wychowywaniu dzieci oraz skuteczna ochrona dzieci i pomoc dla nich może być osiągnięta przez współpracę wszystkich osób, instytucji i organizacji pracujących z dziećmi i rodzicami.”

Fot. Maria Olszowska

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama