Wieża Bazyliki Świętej Małgorzaty cała w rusztowaniach…. Trwa remont wart pięć milionów.

Od kilku miesięcy trwa remont Bazyliki Św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Zabytek pięknieje z dnia na dzień. Mimo, że świątynia już dzisiaj wygląda wspaniale, do końca prac jest jeszcze daleko.

Rzeczywiście patrząc na zakres prac już wykonanych serce rośnie – mówi Prepozyt, ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz Kolegiaty św. Małgorzaty w Nowym Sączu, dziekan dekanatu Nowy Sącz-Centrum. – Zaczęliśmy w lipcu ubiegłego roku. Zanim prace się rozpoczęły, należało przedstawić i opracować wiele dokumentów. Nie można zapominać, że świątynia jest zabytkiem i każdy szczegół remontu jest omawiany z konserwatorem. Bardzo ciekawie wygląda dzisiaj fresk znajdujący się po lewej stronie kościoła tuż obok ołtarza. Remont obejmuje także oświetlenie, a co za tym idzie modernizację instalacji elektrycznej. Prace oficjalnie mają być zakończone w 2022 roku, ale jeśli wszystko pójdzie tak sprawnie jak dotąd, to może nawet w tym roku doczekamy się finału. Oczywiście jak to na budowie nie brakuje niespodzianek, ale na szczęście drobnych. Obecnie remontowana jest pierwsza wieża, później kolej na drugą, a są to prace prowadzone na wysokości.

Zaplanowano także renowację ołtarza. Do końca października mają być wykonane prace przy wszystkich figurach  ołtarza.

Chcemy jeszcze wykonać inne roboty, ale to już będzie w ramach nowego projektu. Zamierzamy zajrzeć pod podsadzkę. Mamy georadar, spróbujemy za pomocą małej kamerki zajrzeć do piwnic pod Kolegiatą – mówi ksiądz doktor Jerzy Jurkiewicz,

Koszt wykonywanych prac to 5 mln zł, z czego 20 proc. stanowi wkład własny parafii. Pozostała kwota pochodzi z unijnej dotacji.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.