„Małe szafki o wielkiej mocy” w Muszynie i Łososinie Dolnej

„Małe szafki o wielkiej mocy” w Muszynie i Łososinie Dolnej

Ubóstwo menstruacyjne jest zjawiskiem, które stanowi poważny problem na całym świecie – także w naszym kraju. Jak wynika z badań zrealizowanych w 2020 roku, w Polsce aż 39% kobiet z ubogich domów musiało zrezygnować z zakupu środków higienicznych – takich jak podpaski czy tampony – na rzecz innych domowych wydatków. Dlatego aktywistki z Fundacji Akcja Menstruacja działają na rzecz wyeliminowania tego problemu, m.in. poprzez organizowanie Punktów Pomocy Okresowej. Dwa z nich pojawiły się w naszym regionie – w Łososinie Dolnej oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej w Muszynie. 

Coraz więcej „Małych szafek o wielkiej mocy” w Małopolsce

Punkty Pomocy Okresowej to ogólnodostępne szafki, z których każda potrzebująca osoba za darmo i anonimowo może zabrać środki higieniczne – podpaski, tampony, wkładki i chusteczki antybakteryjne. Do tej pory w Małopolsce funkcjonowały trzy takie miejsca – wszystkie w Krakowie. Teraz w kilkunastu miejscowościach w naszym województwie powstaje ich ponad dwadzieścia – między innymi w Muszynie i Łososinie Dolnej.

Tak zwane „Małe szafki o wielkiej mocy” mają swoich opiekunów i opiekunki – czyli osoby, których zadaniem jest między innymi uzupełnianie zapasów. Co więcej, każdy i każda z nas może pomóc, pozostawiając w punkcie artykuły higieniczne.

„Warto pamiętać, że nie jest to jedynie szafka, dzięki której pomoc mogą uzyskać osoby w trudnej sytuacji życiowej lub finansowej, ale jest to też sygnał, że w tym miejscu ludzie są chętni do pomocy” – czytamy na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w Muszynie, gdzie powstał właśnie Punkt Pomocy Okresowej.

O działaniach Fundacji Akcja Menstruacja, a także o tym, jak zorganizować w swojej okolicy punkt pomocy, można przeczytać TUTAJ.

Czym jest ubóstwo menstruacyjne i jakie są jego skutki?

Ubóstwo menstruacyjne to nie tylko utrudniony dostęp do artykułów higienicznych, niezbędnych miesiączkującym osobom. To również problem związany z utrudnionym dostępem do toalet, a także do opieki medycznej oraz odpowiedniej, rzetelnej wiedzy. Co więcej, miesiączka bywa nadal tematem tabu – uważa się ją za coś wstydliwego, o czym nie powinno rozmawiać się głośno.

Jak pokazują dane WHO i UNICEF, ubóstwo menstruacyjne dotyczy w przybliżeniu 500 milionów osób. Z kolei w Polsce, według wyników badania przeprowadzonego w zeszłym roku na zlecenie Kulczyk Foundation, problem ten dotyka 39% ubogich menstruujących kobiet – to około pół miliona osób (opracowanie wyników badania można znaleźć TUTAJ).

Kto musi mierzyć się z ubóstwem menstruacyjnym? Na przykład samotne kobiety, które utraciły pracę, nastolatki z przemocowych rodzin, dziewczynki w domach dziecka, osoby w kryzysie bezdomności. Dotyczy to także samotnych matek kilkorga dzieci, czy też kobiet w związkach z mężczyznami stosującymi wobec nich przemoc finansową, która objawia tym, że tylko partner decyduje o wydatkach, natomiast partnerka musi prosić o pieniądze…

Brak dostępu do odpowiednich artykułów higienicznych wiąże się nie tylko ze stresem i stygmatyzacją otoczenia, ale także – ze względu na trudności w utrzymaniu higieny – z infekcjami dróg rodnych.

W dyskusjach o ubóstwie menstruacyjnym często pada pytanie: „skoro podpaski kosztują 2 złote, to w czym niby jest problem?”. Ale czy zastanawiając się nad problemem głodu, mówimy: „skoro bułka kosztuje kilkanaście groszy, nie ma żadnego problemu”? Warto też dodać, że aby utrzymać odpowiednią higienę, jedna paczka podpasek często nie wystarczy, a tanie artykuły higieniczne bardzo często cechują się złą jakością.

Pamiętajmy – to, że ubóstwo menstruacyjne nigdy nas nie dotyczyło, jest ogromnym przywilejem i wcale nie oznacza, że problem nie istnieje. Bądźmy empatyczni dla siebie nawzajem.

fot. Ośrodek Pomocy Społecznej w Muszynie

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.