Pompy wyporowe – rodzaje, zastosowania i sposób doboru

Pompy wyporowe – rodzaje, zastosowania i sposób doboru

Pompy wyporowe

Pompy pneumatyczne to niezwykle trwałe urządzenia, które znajdują zastosowanie w wielu aplikacjach. Stosuje się je do transportu mediów gęstych oraz substancji agresywnych jak np. kwasy. Wyróżnia się pompy wyporowe tłokowe oraz membranowe. Posiadają one element roboczy w postaci odpowiednio tłoka lub membrany.

W instalacji pompa przemysłowa wyporowa odpowiedzialna jest za transportowanie substancji. Jej działanie opiera się na wytworzeniu różnicy ciśnień między częścią ssawną a tłoczną. Natomiast element tłoczny, którym jest w zależności od rodzaju urządzenia membrana lub tłok, sprawia, że medium się przemieszcza. Pompa pneumatyczna może transportować ciecze, kleje, farby oraz substancje o dużej gęstości. Jej cechy pozwalają także na transport bardziej wymagających mediów, w tym agresywnych chemicznie, ale także kosmetyki czy detergenty. W przemyśle spożywczym wykorzystuje się je do takich mediów jak: soki, wsady owocowe, zupy itp. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów pomp są pompy do szamba i wody czystej i brudnej znajdujące zastosowanie w aplikacjach wodno-ściekowych. W tym przypadku są to zwykle pompy membranowe, dostępne na https://www.pneumat.com.pl/pompy_membranowe_pneum

pompa membranowa
pompy membranowe

 

Używane są także w przemyśle paliwowym do transportu substancji ropopochodnych. Pompy te są iskroodporne dzięki zastosowanemu napędowi pneumatycznemu. Dzięki temu praca z ich użyciem w branżach narażonych na ryzyko zapłonu substancji jest znacznie bezpieczniejsza.

pompa membranowa

pompa z membrana

Aby pompa wyporowa funkcjonowała poprawnie, należy zapewnić odbiór substancji z układu. Jeśli medium nie zostanie odebrane, jego ilość będzie narastać, a razem z nim wzrastać będzie ciśnienie. Takie zjawisko może doprowadzić do przeciążenia pompy, a w finalnym rozrachunku jej uszkodzenia. Aby uniknąć takiego przeciążenia, można zamontować zawór bezpieczeństwa. Zawory przelewowe zwane inaczej zawory sprężynowe bezpieczeństwa otwierają się po przekroczeniu nastawionej odgórnie wartości ciśnienia  w części tłocznej układu. Gdy pompa wyporowa zasilana jest pneumatycznie, takie rozwiązanie nie jest konieczne. Kiedy ciśnienie po obydwu stronach (ssawnej oraz tłocznej) się wyrówna, pompa się zatrzyma. Gdy zapewnimy odbiór substancji, pompa znów się uruchomi.

zawor bezpieczenstwa na zbiorniku cisnieniowym
zawory bezpieczeństwa

pompa membranowa

Pompy wyporowe znajdują zastosowanie w wielu zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Należy właściwie dobrać rodzaj urządzenia do danej aplikacji, aby działało ono w sposób bezawaryjny i efektywny. Aby dokonać wyboru rodzaju pompy, należy wziąć pod uwagę następujące parametry: wydajność, wysokość podnoszenia, strumień przepływu lub ciśnienie pracy i moc. Powinno się także uwzględnić budowę urządzenia. Rozważyć należy materiał wykonania, uszczelnienie, warunki otoczenia i rodzaj medium jakie pompa będzie transportowała.

Gdy przy doborze uwzględnimy warunki środowiska zewnętrznego unikniemy m.in. powstawania suchobiegu, który powoduje awarie lub pojawienie się nadciśnienia w układzie. Pomijanie serwisu i konserwacji urządzenia, dobranie niewłaściwego osprzętu to także czynniki powodujące szybsze zużywanie się pompy. Może mieć na to wpływ również przewymiarowanie. Gdy w układzie jest zbyt dużo wolnego miejsca powstają wibracje, zużywa on więcej energii, a ryzyko wystąpienia usterki jest podwyższone.

pompa przemyslowa do kleju

Pompy pneumatyczne wyporowe oraz inne elementy pneumatyki znajdą Państwo w największym magazynie pneumatyki w Polsce dostępnym online! Zapraszamy do sklepu internetowego www.pneumat.com.pl

 

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Pancerne etui na iPhone’a 13 Pro – przed czym chroni urządzenie? Sprawdzamy!

Reklama