Policja ostrzega: nie skanuj naklejki z bankomatu bo zapłacisz krocie za SMSy przychodzące!

Policja ostrzega: nie skanuj naklejki z bankomatu bo zapłacisz krocie za SMSy przychodzące!

Jeśli zeskanujesz kod  QR z naklejki umieszczonej na bankomacie, twój smartfon może zostać zasypany SMS-ami premium, za które trzeba będzie zapłacić – ostrzegają funkcjonariusze z Biura ds Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, pracownicy Bankowego Centrum Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Wczytanie takiego QR kodu może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej SMS Premium bez wiedzy użytkownika. Przedmiotowe naklejki z kodami QR zamieszczane są bez zgody i wiedzy banków  i nie są w żaden sposób powiązane z jakimikolwiek usługami bankowymi” – czytamy w policyjnym komunikacie.

Przestępcy wprowadzają w błąd fałszywą informacją o np. możliwej  nagrodzie i taką pokusą prowokują do zeskanowania naklejki.

„Kody QR mogą nie tylko inicjować wyłudzenie, mogą również zostać wykorzystane do wyłudzenia loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem” – ostrzegają policjanci.

W przypadku, gdy użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić usługodawcę czyli bank, przedsiębiorcę telekomunikacyjnego oraz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednostce Policji.

(źródło: KGP; zdjęcie: pixabay)