Pod parą przez Dolinę Popradu! Już w sobotę

W sobotę (27 maja) historyczny pociąg retro pojedzie malowniczą trasą przez Dolinę Popradu do Muszyny i Krynicy – Zdroju. Lokomotywa parowa z 1934 roku poprowadzi skład historycznych wagonów z lat 1920 – 1935 .

– Czeka nas 122 km podróży przepięknymi szlakami kolejowymi na pograniczu Polski i Słowacji w malowniczej górskiej scenerii i zwiedzanie atrakcji Krynicy – Zdroju: Deptaku, Starego i Nowego Domu Zdrojowego, Kolejki Linowej na Górę Parkową, Muzeum Nikifora i Parku Zdrojowego – wylicza Łukasz Wideł z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Podczas postoju pociągu na stacji w Muszynie odbędzie się festyn dworcowy ze stoiskami promocyjnymi, występami muzycznymi, tradycyjnymi potrawami i rękodziełem artystycznym.

W Muszynie zaplanowano zwiedzanie ogrodów sensorycznych, ruin XIV-wiecznego zamku, Parku Zdrojowego oraz Muzeum Regionalnego.

Podróżni przejadą także najdłuższym w Europie tunelem kolejowym w Żegiestowie, liczącym 513 metry. Tunel znajduje się na szlaku kolejowym Nowy Sącz – Muszyna. Udostępniono go do użytku 18 sierpnia 1876 r. Dwukrotnie wysadzano go w powietrze, (w 1939 r. oraz w styczniu 1945 r.)

Słuchacze, którym opowiadamy po drodze o atrakcjach okolicy,  nie mogą się nadziwić, że wybudowano go w zaledwie kilka miesięcy. W 1876 r. nie było przecież specjalistycznego sprzętu, który jest używany dzisiaj. To był prawdziwy wyczyn jak na tamte czasy. Podczas budowy miał miejsce wypadek – zerwany strop przygniótł ok. 120 robotników. Zrezygnowano z wydobycia ciał, a miejsce tragedii upamiętnia kapliczka umieszczona w jednej z wnęk tunelu. Podróżnych bardzo to interesuje. Nieraz widziałam, jak wyjmują dyktafony i nagrywają nasze opowieści – mówi Anna Rojek – Leśnik, przewodnik beskidzki PTTK.

Podróże pociągiem retro to dla wielu osób bardzo sentymentalne wycieczki, okazja do wielu wspomnień.

– Z poprzednich kursów pamiętam państwa, którzy wspominali, jak jeździli do Tymbarku. Pamiętają tamte tereny, także Marcinkowice, Kasinę Wielką. Jeździli właśnie takimi wagonami ciągniętymi przez lokomotywę pod parą. Inna pani opowiadała, jak takim pociągiem codziennie dojeżdżała do pracy w Limanowej – dodaje Anna Rojek – Leśnik.

W sobotę 27 maja pociąg retro wykona dwa dodatkowe kursy na trasie Krynica – Muszyna. Odjazdy z Krynicy: 12:27, 13:46, Odjazdy z Muszyny: 13:06, 14:55. Przejazdy są ogólnodostępne, a bilety w cenie 10 zł sprzedaje obsługa pociągu. Zapraszamy wszystkich chętnych.

*** 

Ramowy rozkład jazdy pociągu:

10:00 – odjazd ze stacji Nowy Sącz

12:50 – przyjazd do stacji Krynica Zdrój

12:50 – 17:00 – program atrakcji w Krynicy Zdroju, między 13:15 a 16:30 skład będzie kursował między Krynicą a Muszyną – przejazdy będą ogólnodostępne, rozkład jest w trakcie opracowywania

17:00 – odjazd ze stacji Krynica – Zdrój w drogę powrotną

19:15 – przyjazd do stacji Nowy Sącz

***

O pociągu retro czytaj także:

Bilety na retro i DTS rozchodziły się jak świeże bułeczki

Przejażdżka pod parą Doliną Białej, czyli wehikuł czasu na torach

Czyha na parowóz w złotej godzinie

Fot. Paweł Dulak, NSMK, z arch. A. Rojek – Leśnik

 

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.