Pocztówka z Podegrodzia

Pocztówka z Podegrodzia

10 listopada, do punktów sprzedażowych Poczty Polskiej trafiła okolicznościowa kartka pocztowa „Podegrodzianie”. Przedstawia ludowe stroje z Podegrodzia. Na zdjęciu tradycyjne ubiory prezentują Wojciech Konstanty (bez kapelusza) oraz Jakub Konstanty (w kapeluszu). Trzecia osoba nie została rozpoznana. Fotografia była ilustracją do dzieła „Stroje Ludowe Szerokiego Podhala”.  

Okazją do wydania kartki jest 80. rocznica powstania Regionalnego Zespołu Podegrodzie. Zespół  powstał na kanwie działań „Ogniska Związku Podhalan”, powstałego końcem lat 20. w Nowym Sączu. Z biegiem czasu powstawały różne grupy regionalne, m.in. w Podegrodziu oraz Łącku. Regionalny Zespół Podegrodzie ostatecznie powstał dwa lata przed wybuchem II wojny światowej, w 1937 roku.

Zdjęcie na pocztówce pochodzi z 1935 roku. Zachowało się ono w zbiorach rodzinnych Marii Boguckiej (z domu Konstanty) w Łącku.

– Łączny nakład kartek to 200 sztuk. 150 sztuk zostało zakupionych przez wnioskodawcę. Pozostała ilość przekazana do Urzędu Pocztowego w Kraków 1 i Przemyśl 1. Cena kartki to 1 zł – informuje Bogusława Konieczny, regionalny koordynator ds. Filatelistyki w Krakowie. Pocztówkę można również nabyć w Starym Sączu i Łącku.

 

Czytaj również: 

Nowy Sącz na znaczku pocztowym! Zobacz jak wygląda znaczek na 725-lecie lokacji miasta

Nowy Sącz ma oficjalną patronkę, sztandar i okolicznościowy znaczek pocztowy 

Fot. Katalog Znaczków Pocztowych.  

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.