Nowy Sącz ma oficjalną patronkę, sztandar i okolicznościowy znaczek pocztowy

Od wczoraj  Nowy Sącz już oficjalnie ma patronkę - świętą Małgorzatę. Ma też sztandar, a do obiegu uroczyście wprowadzono znaczek pocztowy wydany przez Pocztę Polską z okazji jubileuszu lokacji miasta.

WSB2020

Wczorajszy dzień był oficjalnym dniem obchodów tego święta, w ramach których zorganizowano uroczystą Sesję Rady Miasta.

W Bazylice mniejszej pw. św. Małgorzaty ks. biskup Andrzej Jeż odprawił nabożeństwo podczas którego ogłoszony został dekret papieski ustanawiający św. Małgorzatę Antiocheńską patronką miasta. Poświęcono także ufundowany przez Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości sztandar miasta. Widnieje na nim maksyma: "Sądeczanie wierni, prawi, niewzruszeni".

Kolejnym punktem obchodów uroczystości była Sesja Rady Miasta. Uczestniczyło w niej wiele osobistości, a wśród nich: biskup tarnowski dr Andrzej Jeż, proboszczowie sądeckich parafii,  ks. prałat Stanisław Czachor, dr Krzysztof Pawłowski, Kazimierz Pazgan. Przyjechali również przedstawiciele miast partnerskich Nowego Sącza: Kiskunhalas, Preszowa, Starej Lubowli, Troków i Tarnowa.

Sesję Rady Miasta otworzyła Bożena Jawor, podkreślając szczególny i uroczysty charakter wydarzenia.

"Nasze królewskie miasto Nowy Sącz, nasza mała ojczyzna kończy 725 lat. Jest to święto wszystkich sądeczan i tych, którzy kochają nasze miasto. Myślę, że mamy szczęście, że dożyliśmy tej rocznicy i możemy ją szczęśliwie obchodzić."

Odczytano okolicznościowy list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym wiele było słów uznania dla miasta, które jak napisał: dzięki sile jego mieszkańców, zawsze potrafiło podnieść się z upadku. Prezydent podkreślił także, że Nowy Sącz : to ważne miejsce na mapie południowej Polski, liczący się ośrodek gospodarczy, turystyczny, kulturalny i edukacyjny Ziemi Sądeckiej.

Wyjątkowym wydarzeniem było również uroczyste odsłonięcie i wprowadzenie do obiegu znaczka pocztowego autorstwa Andrzeja Gosika. Na znaczku znajduje się figura patronki miasta na tle sądeckiego ratusza. Wydrukowano go w nakładzie 10 mln. sztuk, a pochodzi on z serii "Miasta Polskie".  W czasie sesji symbolicznie ostemplowano pierwsze egzemplarze znaczków pocztowych.

Uroczystość artystycznie ubogacał chór im. Jana Pawła II prowadzony przez Stanisława Wolaka, który odśpiewał hymn państwowy i Gaude Mater Polonia.

KZK

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w Polityce prywatności oraz regulaminem, dostępnymi na stronie internetowej.