Nowy Sącz, Stary Sącz. Startuje „Poczta obiadowa” dla seniorów!

Nowy Sącz, Stary Sącz. Startuje „Poczta obiadowa” dla seniorów!

Stowarzyszenie SURSUM CORDA realizuje pilotażowy projekt przeciwdziałania niedożywieniu osób starszych z Nowego i Starego Sącza. „Poczta Obiadowa” polega na zapewnieniu dwóch bezpłatnych posiłków tygodniowo, dostarczanych pod wskazany adres. Posiłki dowożone będą w poniedziałki w godz. 8:00 – 12:00, przez okres 5 miesięcy, począwszy od 29. maja.

Żyją skromnie, po cichu, z dnia na dzień, liczą każdy grosz. Spracowane dłonie są często zbyt słabe, aby mogli sobie samodzielnie przygotować ciepły obiad. A nawet jeśli da się z tych dłoni wykrzesać odrobinę mocy, często brakuje pieniędzy, aby zrobić „obiadowe” zakupy. Jest ich niemało, choć nie rzucają się w oczy. Wielu z nich nie prosi o pomoc. Z myślą o nich nowosądeckie Stowarzyszenie Sursum Corda uruchamia wspólnie z Fundacją Biedronki pilotażowy program „Poczta obiadowa”. Seniorzy z dwóch miast – Nowego Sącza i Starego Sącza, którzy spełnią kryteria regulaminu, mogą liczyć na dwa ciepłe posiłki w tygodniu.  Inicjatorzy akcji apelują o pomoc – zgłaszajcie seniorów do „Poczty obiadowej”!

– Po raz kolejny mamy zaszczyt współpracować z Fundacją Biedronki, a przede wszystkim przekazać konkretne dobro. Jako Stowarzyszenie pośredniczymy w programie udzielania świadczeń z zakresu pomocy społecznej, polegającym na zapewnieniu seniorom dwóch bezpłatnych posiłków tygodniowo, dostarczonych Podopiecznemu pod wskazany przez niego adres zamieszkania, wyłącznie na terenie dwóch miejscowości: Nowego Sącza i Starego Sącza – mówi Marcin Kałużny, prezes Stowarzyszenia Sursum Corda.

Adresatami inicjatywy są seniorzy z grupy wiekowej 70+, którzy nie są w stanie samodzielnie przygotować ciepłych posiłków i z dowolnych względów nie mogą otrzymać w tej kwestii wsparcia ze strony swoich najbliższych. Kryterium kwalifikującym do wsparcia jest również dochód mniejszy niż 1,7 tys. zł netto na osobę ( jeśli senior mieszka samotnie) lub niższy niż 1,4 tys. zł netto na osobę (w przypadku wspólnego gospodarstwa domowego).

Do wyliczenia będą brane pod uwagę dochody za grudzień 2022 roku oraz za styczeń i luty 2023 roku – informuje Anna Gądek, koordynator programu z ramienia Stowarzyszenia Sursum Corda. Zachęcamy wolontariuszy do zgłaszania seniorów oraz do zaangażowania się w pomoc.

Formularz zgłoszeniowy dostępny TUTAJ.

Do zgłoszonych seniorów każdorazowo przyjedzie do domu wolontariusz, celem przeprowadzenia wywiadu, przedstawienia zasad doręczania posiłków oraz podpisania dokumentów – zgody na udział w programie.

Przy kwalifikowaniu uczestników będzie decydować spełnianie następujących kryteriów:
  • ukończone 70 lat i – ze względu na ograniczenia związane z wiekiem – brak możliwości codziennego, samodzielnego przygotowywania ciepłych posiłków,
  • sytuacja rodzinna niepozwalająca na uzyskanie wsparcia ze strony rodziny,
  • zamieszkanie na terenie Nowego Sącza lub Starego Sącza,
  • dochód netto na osobę do 1.700 zł dla osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe oraz do 1.400 zł dla osób we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • brak wymogów specjalistycznego żywienia oraz diety specjalistycznej, bądź zawierającej wykluczenia składnikowe, z uwagi na alergie czy nietolerancje pokarmowe.
Share on twitter
Share on facebook