Płyty z lachowską muzyką pod choinkę dla Brzeźnioków, Przyszowian i Grupy Śpiewaczej z Przyszowej

Powiatowa fonoteka wzbogaciła się o trzy nowe płyty z nagraniami Brzeźnioków, Przyszowian oraz Grupy Śpiewaczej z Przyszowej. Krążki przygotowano w studio nagraniowym Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. Każdy z zespołów otrzymał w prezencie sto krążków CD oraz płytę - matkę.

wsb3

Zespół Pieśni i Tańca „Brzeźnioki” powstał w listopadzie 2017 roku z inicjatywy Małgorzaty Kmiecik i Iwony Bodziony przy stowarzyszeniu, którego prezesem został Jan Kożuch. Członkowie zespołu to w większości mieszkańcy Brzeznej, Gostwicy, Podrzecza, Chochorowic i Stadeł. Liczący ponad 140 osób zespół tworzą cztery grupy wiekowe: grupa maluszków od 3 do 7 lat, grupa dziecięca od 8 do 13 lat, grupa młodzieżowa od 14 do 18 lat oraz grupa osób dorosłych. Program artystyczny zespołu to tradycyjne tańce, muzyka i zabawy charakterystyczne dla regionu Lachów Podegrodzkich.

Zespół Regionalny „Przyszowianie” istnieje od  2001 roku. Powstał z inicjatywy Andrzeja Bargła, Jerzego Hebdy i Franciszka Hebdy. Przyszowa leży w powiecie limanowskim, zaś etnograficznie przynależy do Lachów Sądeckich. „Przyszowianie” działają pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowicy. Prezentują lachowskie zwyczaje, tańce i obrzędy. Instruktorem zespołu jest sądeczanin Edward Bocheński.

Grupa Śpiewacza z Przyszowej działa od 2014 roku. Tworzy ją pięciu śpiewaków, którzy mają w swym repertuarze stare zapomniane piosenki i melodie śpiewane przez naszych dziadków i ojców na zabawach, weselach i innych spotkaniach. Skład grupy: Franciszek Hebda, Bronisław Stypuła, Józef Leśniak, Zbigniew Pająk i Andrzej Bargieł.

Fot. Maria Olszowska

TEB

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.