PIT 2021 online – 4 rzeczy, o których trzeba pamiętać, rozliczając PIT online

PIT 2021 online – 4 rzeczy, o których trzeba pamiętać, rozliczając PIT online

rozliczenie PIT

Podatnicy, którzy w roku 2021 osiągnęli jakiekolwiek dochody, zobowiązani są rozliczyć się z nich z fiskusem. Już od kilku lat najchętniej składamy PIT przez internet – jest to nie tylko bardzo wygodne, ale również pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Oto 4 rzeczy, o których należy pamiętać, rozliczając PIT online.

Terminy podatkowe 

Wielu podatników korzysta z gotowych formularzy, które przygotował dla nich urząd skarbowy. Mowa tutaj przede wszystkim o osobach, które osiągają dochody z tytułu umowy o pracę, umów cywilnoprawnych bądź prowadzą własną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych lub ryczałtowo. PIT 2021 online możemy wypełnić w aplikacji e-urząd skarbowy, niemniej jednak musimy pamiętać, aby zrobić to w obowiązujących terminach podatkowych. Zwykle bowiem wydaje się nam, że mamy sporo czasu, aby zalogować się na swój profil i wypełnić formularz. Nie zostawiajmy tego na ostatni moment, bowiem tuż przed terminem podatkowym mogą wystąpić problemy z logowaniem bądź wysłaniem deklaracji. Terminy, jakie nas obowiązują, to: 

  • 28 lutego – dla podatników składających PIT-28, 
  • 2 maja – dla podatników składających PIT-37, PIT-36, PIT-36(L). 

Jak złożyć PIT online? 

Od 1 stycznia 2022 roku nie będzie dostępna dla podatników aplikacja e-Deklaracje Desktop. Ci, którzy dotychczas z niej korzystali, będą mogli rozliczać się za pomocą e-urzędu skarbowego. Cała procedura składania deklaracji wyglądać będzie tak samo, jak w przypadku wysyłania ich przez e-Deklaracje. PIT online możemy złożyć także w inny sposób, za pomocą dedykowanych programów do rozliczania dochodów. Są one przeznaczone głównie dla podatników, którzy rozliczają się poprzez formularz PIT-37. Pamiętajmy, aby bez względu na to, jak składamy PIT online, zawsze pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru.  

Ulgi podatkowe 

Podatnikom przysługują różnego rodzaju ulgi, w tym na przykład ulga: 

  • prorodzinna, 
  • rehabilitacyjna, 
  • na internet, 
  • termomodernizacyjna. 

Podatnik musi jednak pamiętać o tym, aby wypełnić wskazane pola w formularzu we własnym zakresie. Nawet, jeśli korzystamy z gotowych deklaracji, wypełnionych po części przez urzędników, to w dalszym ciągu musimy sami wskazać ulgi, z jakich chcemy skorzystać. Nie musimy jednak składać dodatkowych załączników do deklaracji, w których wykazujemy odliczenia. Zostaną one wygenerowane automatycznie, po uzupełnieniu w deklaracji odpowiednich pól. 

Błąd w deklaracji można skorygować 

Choć zwykle poprawność deklaracji sprawdzamy kilka razy przed jej wysłaniem, zdarza nam się złożyć formularz, który zawiera jakiś istotny błąd. Niemniej jednak nie jest to powód do paniki, bowiem zawsze możemy złożyć stosowną korektę. Co istotne, nie musimy udawać się do urzędu, aby wypełnić odręcznie deklarację – możemy to zrobić przez internet, a wystarczy tylko zaznaczyć, że składamy korektę, a nie deklarację właściwą. Ważne, aby stosowną korektę złożyć, zanim jeszcze urząd zorientuje się, że w deklaracji jest błąd. Jeśli pomyliliśmy się na niekorzyść skarbówki, złóżmy dodatkowo dokument o nazwie czynny żal, w którym wyjaśnimy przyczynę zaistniałej pomyłki. 

Artykuł sponsorowany

zdjecie: unplash.com

 

Czytaj również: Od dziś można składać wnioski o dodatek osłonowy Tarczy Antyinflacyjnej. Sprawdź czy masz szansę!

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.