Piotr Giza pośmiertnie mianowany na podporucznika

Piotr Giza pośmiertnie mianowany na podporucznika

W sądeckim ratuszu odbyła się uroczystość wręczenia patentu oficerskiego rodzinie śp. Piotra Gizy, mianowanego pośmiertnie na stopień podporucznika za zasługi na rzecz obronności państwa. Patent odebrał Jan Ruchała – wnuk śp. Piotra Gizy. 

Podporucznik Piotr Giza urodził się 7 kwietnia 1883 roku w Dąbrówce Polskiej w powiecie nowosądeckim. W 1903 r. został powołany do wojska austriackiego. W szeregi Wojska Polskiego został wcielony w lutym 1919 r. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej (1919 – 1921). W walkach pod Beresteczkiem został ranny, uprzednio uznany za poległego. Za wzorową postawę odznaczono go Krzyżem Walecznych, za zasługi niepodległościowe – Brązowym Krzyżem Zasługi zaś 17 września 1932 r. odznaczony został przez prezydenta RP Medalem Niepodległości. W latach 1926 – 1935 był naczelnikiem gminy Dąbrówka Polska. Śp. Piotr Giza był aktywnym działaczem Polskich Drużyn Strzeleckich, a w ramach działalności społecznej wspierał idee patriotyczne i manifestował swoje przywiązanie do Ojczyzny. Zmarł 9 maja 1950 r., spoczywa na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce Polskiej.

Mianowanie na stopień podporucznika wynika ze szczególnej potrzeby upamiętnienia śp. Piotra Gizy jako ofiarnego żołnierza i gorliwego patrioty w uznaniu zasług z tytułu udziału w walkach o niepodległość państwa polskiego oraz za wzorową i sumienną działalność na rzecz suwerennej Rzeczpospolitej Polskiej.

Uczestnicy walk o niepodległość Ojczyzny powinni być otaczani szczególnym szacunkiem Polaków. Obrońcy granic i honoru Rzeczypospolitej należą do najważniejszych postaci w panteonie bohaterów narodowych. Dlatego tak bardzo ucieszyła mnie informacja o wręczeniu patentu oficerskiego na ręce rodziny śp. Piotra Gizy i pośmiertne mianowanie go na stopień podporucznika za zasługi na rzecz obronności państwa – mówił  obecny na uroczystości starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Należy pielęgnować pamięć i oddawać cześć tym, którzy z narażeniem życia stawali do walki o wolność Polaków. Niezłomna postawa śp. Piotra Gizy jest dla nas, mieszkańców Sądecczyzny, aktem dziejowym w dramacie zmagania o wolną Polskę. Wskazuje na najwyższe dla naszego narodu wartości, które my Polacy cenimy wyżej niż własne życie: wolność, honor, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej.

W uroczystości przygotowanej przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Nowym Sączu wzięli udział m.in.: potomkowie śp. Piotra Gizy, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, wiceprzewodniczący Rady Nowego Sącza Artur Czernecki oraz formacja strzelecka Strzelec z Nowego Sącza.

(olsz)

Fot. Maria Olszowska

 

27 lutego, Nowy Sącz: Męskie czytanie poezji z Jerzym Trelą i „Historią filozofii po góralsku”

Reklama