Piękno martwej natury w Muzeum Okręgowym

Piękno martwej natury w Muzeum Okręgowym

Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Makowski, Wojciech Fangor, Maurycy Trębacz, Stanisław Kamocki, Henryk Stażewski czy też Maksymilian Gierymski – prace m.in. tych twórców można podziwiać na nowo otwartej wystawie w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu pt. „Świat zatrzymany – Martwa natura na przestrzeni wieków”. Sądeccy muzealnicy zaprezentowali łącznie 54 piękne prace prezentujące ten jeden z piękniejszych gatunków w sztuce.

– Ta wystawa otwiera ciekawą dyskusję wokół martwej natury. Cieszę się, że w muzeum w Nowym Sączu możemy spotkać się z obiektami z najwyższej półki malarstwa polskiego oraz zagranicznego – mówił dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek. – Temat martwej natury podejmowany jest od Juliana Fałata i Leona Wyczółkowskiego po Wojciecha Fangora. Mamy także Teodora Bogdana Lubienieckiego, malarza nieco zagubionego w naszej historiografii. Jego dzieło wypożyczyło nam Muzeum Narodowe w Krakowie.   

Kuratorka wystawy, historyk sztuki z Muzeum Okręgowego Barbara Szafran niezwykle ceni gatunek, jakim jest martwa natura.

– Bardzo często martwa natura kojarzona jest dość często z ćwiczeniami akademickimi, a w sumie ten temat już od początków pojawia się w dziejach malarstwa. Jako samodzielny temat pojawił się już w XVII wieku. Odmiany martwych natur są różnorodne. To nie tylko kwiaty czy owoce ale również wiele bardzo przemyślanych, ciekawych kompozycji – tłumaczy Barbara Szafran. Jej zamysłem było pokazanie, od kiedy martwa natura pojawia się jako samodzielny temat, poprzez poszczególne okresy aż do czasów współczesnych.

Gościem wernisażu był dr Filip Chmielewski, kustosz z Muzeum Narodowego w Krakowie, specjalizujący się właśnie w tematyce martwej natury.

Pierwsza pionierska wystawa martwej natury w Polsce miała miejsce w 1939 roku, w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa miała krótki żywot, który przerwał wybuch II wojny światowej (…). Tutaj mamy możliwość przekroju od wieku XVII martwej natury do współczesności. Jest to realizacja pewnego rodzaju marzenia wielu historyków sztuki – mówił historyk sztuki, który we wrześniu będzie miał w Muzeum Okręgowym specjalny wykład poświęcony wystawie „Świat zatrzymany…”.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z muzeów: Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Wystawa „Świat zatrzymany – Martwa natura na przestrzeni wieków” czynna jest dla zwiedzających od 5 sierpnia do 31 października 2022 r. w godzinach otwarcia ekspozycji Gmachu Głównego Muzeum Okręgowego.

Fot. Piotr Droździk 

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.