Piękne Małgorzaty zawładnęły Nowym Sączem

Piękne Małgorzaty zawładnęły Nowym Sączem

W ten szczególny dzień (15 lipca) imię Małgorzata było najpiękniejszym i najważniejszym w naszym regionie, bowiem po raz szósty w sądeckim ratuszu spotkały się mieszkanki noszące imię patronki Nowego Sącza – św. Małgorzaty. Wszystkie piękne, uśmiechnięte, z życzliwością wypisaną na twarzach.

,,O Małgorzato, w szacie świętości

Ze złotym krzyżem stań dzisiaj przy nas

Zapal w nas ogień męstwa miłości 

Prowadź do Boga i jego syna…” –  wybrzmiały wersy pieśni, podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w Bazylice św. Małgorzaty. Słowa napisał profesor Wojciech Kudyba. 

Po nabożeństwie dalsza część uroczystości odbyła się w sądeckim magistracie. Każda Małgorzata  otrzymała perły od prezydenta miasta Ryszarda Nowaka. Było również losowanie biletów do teatru, karnetów na basen, zajęcia taneczne, jak i również do kosmetyczki. Alina Bożyk- Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przekazała również swoje obrazy na ręce Małgorzat. 

Zwieńczeniem tego dnia był koncert arii operetkowych w wykonaniu Stanisława Dudy, któremu akompaniowała na fortepianie Emilia Bernacka. Po nim wystąpił Zespół Regionalny Małe Podegrodzie.

Nie zabrakło też tortu imieninowego.

–  Święta Małgorzata bardzo upodobała sobie Nowy Sącz. Zaczęło się od Małgorzaty Antiocheńskiej, poprzez Małgorzatę Węgierską i zatoczyliśmy krąg w kulcie św. Rity, która także miała na imię Margarita. Nowy Sącz, który w jakiś sposób związał się ze św. Małgorzatą, czcił ją już od samych początków, czyli od 1331 roku – mówił Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Robert Ślusarek. 

Organizatorami spotkania był prezydent Ryszard Nowak wraz z Forum Kobiet oraz Stowarzyszeniem Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna.

Źródło,fot. UM Nowy Sącz

Share on twitter
Share on facebook