Patryk Wicher: czas budować Sądeczankę. My jesteśmy na to gotowi, mamy nadzieję, że społeczeństwo też

Patryk Wicher: czas budować Sądeczankę. My jesteśmy na to gotowi, mamy nadzieję, że społeczeństwo też

Końcem marca powinna zostać wydana decyzja środowiskowa dla budowy nowej drogi z Nowego Sącza do Brzeska – poinformował na konferencji prasowej zorganizowanej przez polityków PiS poseł Jan Duda. Wspólnie z posłem Patrykiem Wichrem Duda apelował o udział w konsultacjach społecznych, które zostaną ogłoszone niebawem, oraz o zgłaszanie wszelkich uwag instytucjom przygotowującym proces inwestycyjny.

Był problem z przebiegiem „Sądeczanki” w gminie Gnojnik, gdzie wchodziła w kolizję z dużym zakładem. Okazało się, że da się tak skorygować przebieg, że ten konkretny przedsiębiorca już teraz protestował nie będzie. To samo dotyczy Łososinki, gdzie projektant poprowadził drogę przez Naturę 2000. Udało się przesunąć projekt dwieście metrów dalej – mówił poseł Duda.

Przejdźmy do bo budowy. Mamy zabezpieczone 3,5 miliarda złotych na ten cel, możemy dosypać następne pieniądze. Tu nie ma problemu. Trzeba przejść do następnych etapów. Jeśli znacie kogoś, kto kontestuje tę inwestycję, postarajcie się go przekonać, zaprowadźcie go na konsultacje. Czas na budowę. My jesteśmy do tego gotowi, mamy nadzieję że społeczeństwo też – stwierdził poseł Wicher.

Zakomunikował, że realny termin przejezdności nowej drogi to przełom lat 2028 i 2029.

Jedyną rzeczą, którą może ten proces wydłużyć są odwołania do sądów, więc prosimy wszystkich, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości o zgłaszanie ich w trakcie konsultacji – powiedział.

Wedle pierwotnych zapowiedzi droga miała być gotowa w 2026 roku.

Odcinek  DK75 z Nowego Sącza do Brzeska będzie drogą klasy GP, z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu, o długości od 43,9 do 51,5 km (w zależności od korytarza, długość odcinka waha się). Do wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej drogowcy dołączyli trzy warianty przebiegu drogi:

  • C jako wariant najkorzystniejszy;
  • A jako wariant alternatywny, który uzyskał najwyższą ocenę w kryterium społecznym;
  • F jako najkorzystniejszy ze względów środowiskowych.

Mapę z przebiegiem rekomendowanych wariantów umieszczamy pod tekstem.

Fragment konferencji prasowej polityków PiS poniżej:

Czytaj też:

Kąclowa. Armia Ignasia rośnie w siłę. Koncert charytatywny zgromadził tłumy

Share on twitter
Share on facebook