Przyszowa. To będzie schronisko „wybiegające w przyszłość”. Projekt oceni Wojciech Siudmak

Przyszowa. To będzie schronisko „wybiegające w przyszłość”. Projekt oceni Wojciech Siudmak

Ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt futurystycznego schroniska turystycznego z restauracją i tarasami widokowymi. Ma ono powstać pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką, w granicach administracyjnych miejscowości Przyszowa, na  wysokości 895 m n.p.m – na szczycie góry Jeżowa Woda.  Jeśli projekt zostanie zrealizowany – a wiele na to wskazuje –  region wzbogaci się o nietuzinkową atrakcję. Do prac komisji konkursowej zaproszono m.in Wojciecha Siudmaka, światowej sławy malarza i rzeźbiarza, jednego z najważniejszych twórców europejskiego nurtu surrealizmu.

„Projektowany obiekt powinien stanowić miejsce o nowoczesnym charakterze, o formie wybiegającej w daleką przyszłość, a równocześnie pozostawać w harmonii z otaczającą go przyrodą. Najwyższa kondygnacja będzie znajdowała się ponad koronami drzew i będzie widoczna ze wszystkich pobliskich wzniesień” – czytamy w opisie inwestycji. Na szczycie obiektu zaplanowano planetarium oraz obserwatorium astronomiczne. Schronisko ma zapewniać standard trzygwiazdkowy. Gmina Limanowa wydała już prawomocne warunki zabudowy.

Zwieńczeniem ogłoszonego konkursu będzie nie tylko nagroda pieniężna dla architekta w kwocie 5 tys. Euro, ale również oferta współpracy przy budowie obiektu. Przewidziano także nagrodę publiczności – 1.000 Euro.

Konkurs zorganizowany przez Fundację IDEANOVA jest skierowany zarówno do początkujących, jak i doświadczonych architektów, designerów i studentów uczelni wyższych z całego świata. Regulamin jest dostępny w sześciu językach – polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim i francuskim.

W skład jury wchodzą: Wojciech Siudmak – Juror Senior, Grzegorz Biedroń – Prezes Zarządu Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Wiesław Cholewa – Fundator i założyciel  Fundacji IDEANOVA, Damian Jabłeka – Wicedyrektor Planetarium Śląski Park Nauki, dr hab. inż. arch. Justyna Kobylarczyk – prof. Politechniki Krakowskiej, mgr inż. Marek Mszalnik – konstruktor, inżynier budownictwa lądowego, Justyna Olesiak – architekt, doktorantka na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, Aleksander Rokosz – architekt i designer, dr hab. Marian Soida – profesor i dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr inż. arch. Michał Uruszczak – architekt i wykładowca na Uniwersytecie Rolniczym.

Aby wziąć udział w konkursie, należy dokonać rejestracji do 31 marca, a następnie – do 30. kwietnia przesłać pracę konkursową do pierwszego etapu. Projekty wyłonione do drugiego etapu zostaną upublicznione 30 czerwca i poddane pod głosowanie internautów, które wyłoni zdobywcę nagrody publiczności.

Wyniki obrad jury oraz głosowania internetowego zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali – 27. lipca

Regulamin, zdjęcia terenu, formularz zgłoszeniowy, oraz szczegóły – znajdują się na stronie http://mountainshelter.ideanova.org.pl

Pomysłodawcą inwestycji jest Wiesław Cholewa – milioner z branży deweloperskiej, współzałożyciel firmy Murapol i prezes fundacji IDEANOVA.

Oto miejsce w którym ma powstać schronisko:

Czytaj także:

strzałka w dół

Patryk Wicher: czas budować Sądeczankę. My jesteśmy na to gotowi, mamy nadzieję, że…

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama