Ostre drobinki azbestowego pyłu pozostają w płucach na zawsze… Im mniej takich dachów, tym bezpieczniej

Ostre drobinki azbestowego pyłu pozostają w płucach na zawsze… Im mniej takich dachów, tym bezpieczniej

Włókna azbestu mają średnicę czterokrotnie cieńszą od ludzkiego włosa. Azbestowe cząstki, których średnica jest mniejsza od 3 mikrometrów, a długość większa niż 5 mikrometrów wciągnięte wraz z powietrzem do płuc, pozostają tam. Ostre drobinki azbestowego pyłu drażnią śluzówkę, powodując zwłóknienie tkanki płucnej, co może być początkiem procesu nowotworowego. Kiedyś azbest był powszechnie stosowany do produkcji pokryć dachowych. Dopóki nie są one uszkodzone mechanicznie – są względnie bezpieczne. Poważny problem zaczyna się tam, gdzie azbest zaczyna się niszczyć, kruszyć, pylić… Wiele budynków na Sądecczyźnie nadal ma azbestowe dachy. Jest jednak okazja, aby wymienić je na nowocześniejsze i bezpieczniejsze bez zmartwienia o wysoki koszt utylizacji azbestu.

Powiat Nowosądecki ogłosił nowy nabór wniosków o usunięcie i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest. „Celem programu jest pomoc w usuwaniu odpadów zawierających azbest, polegająca na odbiorze tych odpadów z terenu nieruchomości zlokalizowanych na terenie powiatu nowosądeckiego, tj. pokrycie kosztów pakowania, załadunku, transportu i przekazania do unieszkodliwienia na składowisko odpadów niebezpiecznych” – czytamy w komunikacie nadesłanym przez służby prasowe starostwa.

Mieszkańcy powiatu mają gwarancję bezpłatnego pozbycia się odpadów zawierających azbest. Otrzymują też dokumenty świadczące o należytym ich unieszkodliwieniu – mówi Stanisław Ryba, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

W ramach zadania przewidziane jest usunięcie i przekazanie do unieszkodliwienia 2550 ton odpadów. We wrześniu ubiegłego roku, w ramach poprzedniej edycji programu, usunięto i przekazano do unieszkodliwienia 590 ton odpadów zawierających azbest z 215 posesji.

Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest złożenie przez właściciela nieruchomości wniosku na odpowiednim druku. Druk dostępny jest w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 33 pok. 115) oraz na stronie internetowej Starostwa www.bip.nowosadecki.pl

Nabór  trwa przez cały rok.

Zakończenie realizacji projektu zostało ustalone na 31 marca 2023 roku, dlatego też obecny rok będzie kluczowy – dodaje dyrektor Stanisław Ryba. – Nie jest wykluczone, że w kolejnych latach finansowanie programu usuwania odpadów zawierających azbest będzie ograniczone.

Czytaj też:

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama