Ostatni dzwonek na zgłoszenie kapliczek do remontu

250 tys. zł przeznaczy samorząd Województwa Małopolskiego na tegoroczną edycję programu „Kapliczki Małopolski”. To szansa na renowację obiektów, które nie są wpisane do rejestru zabytków.

– Kapliczki przez wieki stały się nieodłącznym elementem kulturowego krajobrazu Małopolski  – mówi Leszek Zegzda, członek zarządu województwa.  – To nie tylko świadectwo religijności mieszkańców, ale też pamiątka po ważnych wydarzeniach, bo często wznoszono je jako wota dziękczynne lub przebłagalne. Te często niepozorne krzyże czy figury odgrywają również nieprzecenioną rolę w budowaniu lokalnej tożsamości. Łączą przeszłość z teraźniejszością – podkreśla Leszek Zegzda.

Samorządy mają miesiąc, aby przygotować wniosek o wsparcie robót budowlanych, konserwatorskich lub renowacyjnych kapliczek, które znajdują się na ich terenie. O tym, które kapliczki zostaną wybrane do dofinasowania zdecyduje ich stan techniczny.

Jedna gmina czy powiat może zgłosić maksymalnie dwa obiekty ze swojego terenu. Samorządy mogą starać się także o dofinansowanie prac prowadzonych przy kapliczkach, które są własnością prywatną – pod warunkiem, że nawiążą współpracę z właścicielami.

Wnioski można składać do 15 marca osobiście lub za pośrednictwem poczty – na adres: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Urzędu  Marszałkowskiego  Województwa  Małopolskiego,  ul. Racławicka  56,  30-017 Kraków. Decyduje data ich wpływu.

W zeszłym roku województwo przekazało na renowację kapliczek 300 tys. zł. Dofinansowano prace konserwatorskie przy 50 obiektach.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.